Kult Matki Bożej w cudownej figurze w Przeczycy liczy kilkaset lat. Sama figura łączy w sobie dwa style. Suknia Matki Bożej jest w stylu gotyckim, ale twarze Maryi i Dzieciątka mają wygląd renesansowy. Niektórzy historycy sztuki sugerują, że figura została wyrzeźbiona w jednej ze szkół Wita Stwosza na Węgrzech.
Już w niedzielę, 13 sierpnia w Sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Przeczycy rozpocznie się odpust, który potrwa do 20 sierpnia. Przebiegać będzie pod hasłem: 'Wniebowzięta Matko Kościoła wstawiaj się za nami’.
Jak podkreśla długoletni kustosz sanktuarium, emerytowany proboszcz, ks. Marek Marcićkiewicz, wierni przybywają tutaj z różnymi prośbami.
– Doświadczyli ludzie takiego stanu, że tkwi tutaj takie powiedzenie 'Matka Boża w Przeczycy przeczy złu i przeczy nieszczęściom’ i stad przychodzą w tych wszystkich okolicznościach złych życia, nieszczęściach i tak proszą Matkę Bożą o ratunek. A to, że zostają tu wysłuchani to świadczą o tym podziękowania, które składają potem.
Uroczystości odpustowe rozpoczną się w niedzielę, 13 sierpnia. W sanktuarium spotkają się czciciele Matki Bożej Przeczyckiej.
Poniedziałek będzie dniem Róż Różańcowych, a wieczorem o godz. 18.00 zgromadzi się Rycerstwo Niepokalanej w 82. rocznicę męczeńskiej śmierci założyciela św. Maksymiliana Kolbego na Mszy św. połączonej z adoracją Najświętszego Sakramentu, Drogą Krzyżową i Apelem Jasnogórskim.
W czasie Centralnej Uroczystości, we wtorek 15 sierpnia, biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęci wieńce żniwne, zioła i kwiaty oraz tradycyjne wiązanki i chleby wypieczone z tegorocznych ziaren. Będzie to dziękczynienie za tegoroczne zebrane plony.
W środę o godz. 7.00 będzie modlitwa za osoby żyjące na emigracji, a o godz. 10.00 w intencji nauczycieli i wychowawców. Popołudniu, o godzinie 18.00 tradycyjna modlitwa w intencji Służb Mundurowych pod przewodnictwem biskupa Leszka Leszkiewicza.
Następne dni odpustowe to dni modlitwy o powołania do służby Bożej w Kościele oraz w intencjach Liturgicznej Służby ołtarza i Dziewczęcej Służby Maryjnej. W piątek w intencji ludzi pracy i rolników.
W sobotę, 19 sierpnia zgromadzą się chorzy, starsi i niepełnosprawni. Podczas każdej Mszy św. będzie udzielony Sakrament chorych.
Przeczyckie uroczystości odpustowe zakończą się w niedzielę 20 sierpnia modlitwą za rodziny oraz błogosławieństwem dzieci i rodziców. Błogosławieństwo otrzymają również zgromadzeni o godz. 14.00 motocykliści, kierowcy i użytkownicy dróg.