Jak mówi RDN Małopolska zastępca dyrektora tarnowskiego MORD-u Sławomir Turek, egzaminatorzy już od dłuższego czasu zauważają spadki liczby chętnych, zgłaszających się na egzaminy.
Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie podsumował pierwsze półrocze 2023 roku pod względem przeprowadzanych egzaminów na różne kategorie oraz ich zdawalności. Od początku roku przeprowadzono 11 200 egzaminów praktycznych i prawie 6,5 tysiąca teoretycznych.
– W ostatnich latach ta liczba osób jest zdecydowanie mniejsza niż 10 lat temu, czy jeszcze dalszym okresie. Wynika to po prostu z demografii, czyli liczby urodzeń, jaką mamy w tych rocznikach, które obecnie przychodzą na egzamin. Spodziewamy się, że za 2-3 lata ta liczba może troszkę wzrosnąć.
Mniej chętnych oznacza jednak krótszy czas oczekiwania na egzamin zarówno teoretyczny jak i praktyczny, zwłaszcza w okresie wakacyjnym.
– Dwa tygodnie to jest taki standardowy okres oczekiwania na egzamin na kategorię 'B’ czy kategorie motocyklowe. W to się wlicza także kategoria 'C’, dotycząca samochodów ciężarowych. Również w egzaminach teoretycznych nie ma dużych kolejek. Troszkę dłużej się czeka na egzamin na kategorię 'C+E’, czyli samochód ciężarowy z przyczepą – ograniczają nas w tym moce przerobowe, a też duża jest liczba chętnych związana z korzystaniem z programów pomocowych, oferowanych przez urzędy pracy, więc tutaj jest kolejka do miesiąca
– dodaje zastępca dyrektora MORD w Tarnowie, jednocześnie podkreślając, że z mniejszych kolejek starają się korzystać osoby z innych regionów Małopolski (np. z Krakowa).
Na bardzo porównywalnym poziomie pozostają również statystyki związane ze zdawalnością egzaminów. O ile w czasie pandemii procent pozytywnych wyników był wyższy, tak obecnie wróciło to do przedpandemicznej 'normy’.
– Ta zdawalność zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od tego, jak osoby zdające się przyłożą do egzaminu. W półroczu, które mamy za sobą, średnia zdawalność na kategorię 'B’, czyli najbardziej popularną, na egzaminie teoretycznym wyniosła 51,3 procenta, natomiast na egzaminie praktycznym – 32,4 procenta. Nie są do duże odchyłki, ale oczywiście ta zdawalność się waha. Co ciekawe, w czasach pandemii Covid-19 obserwowaliśmy dużo wyższą zdawalność teoretyczną. Myślę, że to też w jakiś sposób wynikało z tego, że była ograniczona dostępność imprez czy wyjść, więc młodzi ludzie mieli więcej czasu, by dobrze przygotować się do egzaminu
– mówi Sławomir Turek.
W pierwszym półroczu 2023 roku prawo jazdy kategorii 'B’ uzyskało 1023 osoby, z kolei niemal 380 zdających uzyskało prawo do kierowania motocyklami i motorowerami. Podczas sprawdzianu praktycznych umiejętności kierowania pojazdem najlepiej, zarówno podczas egzaminów teoretycznych jak i praktycznych radzili sobie ubiegający się o kategorię 'D’, pozwalającą kierować autobusem. W tym przypadku zdawalność oscylowała wokół 85 procent.