Nawet sześć tysięcy złotych dofinansowania można otrzymać na zakup i montaż instalacji do magazynowania wody poprzez przydomowe zbiorniki czy oczka wodne, jak i urządzenia służące do jej wtórnego wykorzystania np. za pomocą zraszaczy. Dotacje można otrzymać w ramach trzeciej edycji programu ‘Moja woda’.
Możliwość ubiegania się o dotację ruszyła trzeciego sierpnia i w niecały tydzień złożono już 926 wniosków na kwotę 5,3 mln złotych.
Gość audycji Słowo za Słowo prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Kazimierz Koprowski mówił, że program pozwoli nie tylko zadbać o środowisko, ale też zaoszczędzić w przyszłości pieniądze.
– Program zachęca do zbierania wód opadowych i roztopowych, a to pozwoli na zebranie pokaźnej ilości wody deszczowej i wtórnego jej wykorzystania w gospodarstwie domowym. Np. do podlewania ogródka, przydomowych upraw, czy utrzymania w dobrym stanie trawników. Celem nadrzędnym jest oczywiście przeciwdziałanie suszy. Jest też aspekt ekonomiczny, bo beneficjent zaoszczędzi pieniądze na tym, że nie będzie musiał płacić za wodę kupowaną z wodociągów.
Program jest ogólnopolski, ale w Małopolsce realizuje go Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, możliwość złożenia wniosku i szczegółowe informacje znajdują się TUTAJ
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne, które są właścicielami, współwłaścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Mogą się o nie ubiegać także osoby, które są w trakcie budowy domu jednorodzinnego, pod warunkiem, że w momencie składania wniosku beneficjent posiada pozwolenie na użytkowanie tej nieruchomości.
Dotacje są w wysokości 80 procent. Minimalne wsparcie wynosi 2 tysiące złotych, jednak, aby je otrzymać, trzeba wydać przynajmniej 2,5 tysiąca złotych, a minimalna łączna pojemność zamontowanego zbiornika lub zbiorników musi wynosić dwa metry sześcienne. Aby otrzymać zwrot w wysokości maksymalnej kwoty czyli 6 tysięcy, trzeba wydać ok. 7,5 tysiąca złotych.
Dofinansowanie obejmuje zakup, dostawę, montaż, budowę, rozbudowę, uruchomienie instalacji do zbierania wód opadowych lub roztopowych z dachów, chodników, podjazdów, do magazynowania wód opadowych w zbiornikach, do retencjonowania wód opadowych, na tzw. ‘zielone dachy’, czy do wykorzystywania tych wód za pomocą różnych pomp, zraszaczy czy filtrów.
Kazimierz Koprowski dodaje, że w trakcie dwóch poprzednich edycji programu zawarto blisko pięć tysięcy umów i wypłacono ok. 15,6 mln złotych dofinansowań.
– W poprzednich dwóch edycjach w Małopolsce zamontowano zbiorniki na grubo ponad 26 tys. metrów sześciennych pojemności, co pozwala zebrać przy średnich statystycznych opadach w zbiornikach zamontowanych w naszym województwie, ponad 400 tys. metrów sześciennych wody na rok, a więc olbrzymią ilość wody.
Budżet na trzecią edycję programu wynosi 105 mln złotych, a sama Małopolska ma do dyspozycji 12 mln złotych, czyli najwięcej spośród wszystkich województw. Wnioski można składać do 30 czerwca 2024 roku lub wyczerpania budżetu.