Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie weźmie udział w kolejnym etapie wsparcia dla najuboższych w realizacji przedsięwzięć w ramach programu „Czyste Powietrze”, w postaci nowego programu priorytetowego „Operatorzy w programie „Czyste Powietrze” – pilotaż w województwie małopolskim”.
Cel nowego programu priorytetowego „Operatorzy w programie „Czyste Powietrze” – pilotaż w województwie małopolskim”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże wsparcie dla trzech województw na realizację działań w ramach programu „Czyste Powietrze” dla gospodarstw domowych o najniższych dochodach. Na liście wyróżnionych znalazł się właśnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Zgodnie z programem NFOŚiGW udostępni małopolskiej instytucji środki na pokrycie kosztów ponoszonych przez gminy w roli operatora w ramach pilotaży, które będą wdrażane w województwie małopolskim oraz na pokrycie kosztów ponoszonych przez gminy w kolejnym okresie współpracy w zakresie prowadzenia punktów konsultacyjno-informacyjnych oraz ryczałtu za wnioski.
Cel przedsięwzięcia to dotarcie do tych, którzy potrzebują pomocy w celu aktywizacji zadań poprzez pozyskanie niezbędnych informacji o Programie Czyste Powietrze, zebrania niezbędnej dokumentacji, wypełnienia wniosku o dofinansowanie, wykonania prac termomodernizacyjnych i rozliczenia dotacji. Aby pełni przez gminę funkcję operatoraw Programie „Czyste Powietrze” oraz być beneficjentem dodatkowych zachęt dla gmin jest zawarcie aneksu do porozumienia do końca roku 2023. Gminy, które mają już zawarte porozumienia z WFOŚiGW nie są zobowiązane dokonywać pisemnego zgłoszenia do właściwego Funduszu przed zwarciem aneksu.
Program Czyste Powietrze jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.
W całym 2022 roku Polacy złożyli 158 tysięcy wniosków w programie Czyste Powietrze, zaś w pierwszym półroczu 2023 roku złożono ich już ponad 101 tysięcy. Fakt ten świadczy o tym, że program cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Zadania gmin w ramach prowadzenia punktu konsultacyjno-informacyjnego.
Gminy w ramach prowadzenia punktu konsultacyjno-informacyjnego będą pełnić między innymi funkcję informacyjną na temat programu dla zainteresowanych beneficjentów. Do głównych zadań będzie należało również podejmowanie działań mających na celu poszukiwanie budynków jednorodzinnych, których właściciele mogą być potencjalnymi wnioskodawcami i zapoznanie ich z profitami wynikającymi z programu, pomoc beneficjentom w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie, zagwarantowanie dostępności dla wnioskodawców wykwalifikowanego przez WFOŚiGW pracownika, który będzie informować o programie, a także wspierać przy wypełnianiu wniosków o dofinansowanie.
Obowiązkiem gminy będzie również zapewnienie stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu, obsługiwanego przez wyżej wymienionego pracownika, organizacja spotkań informujących o zasadach programu dla mieszkańców oraz umożliwienie dostępu mieszkańcom informacji o wydarzeniach informacyjno-promocyjnych związanych z programem.
Planowane środki finansowe przeznaczone na realizację zadania
Gmina może uzyskać maksymalnie 70 000 zł na prowadzenie punktu konsultacyjno-informacyjnego – Czystego Powietrza przez 24 miesiące od dnia zawarcia aneksu. WFOŚiGW dzięki środkom otrzymanych przez NFOŚiGW, sfinansuje zadania realizowane przez Gminę jako operatora w trzech etapach.
Ocenia się wstępnie, że dzięki wsparciu operatora będzie można zrealizować 80 przedsięwzięć w danej gminie. Wartość pilotażu dotyczącego gmin w roli operatora oraz pokrywania kosztów punktów konsultacyjno-informacyjnych w dodatkowym roku w tych gminach dla jednego województwa to 5 130 000 zł.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie wyraża wdzięczność i nadzieje związane z realizacją programu.
Zwiększenie możliwości i ekspansji operatorów programu Czyste Powietrze w województwie małopolskim, dzięki nowej inicjatywie „Operatorzy w programie „Czyste Powietrze” – pilotaż w województwie małopolskim” to wartościowy wkład w ochronę środowiska.
Cieszymy się, że jako WFOŚiGW możemy zintensyfikować nasze działania i aktywizować nasze samorządy jeszcze bardziej w przedsięwzięcia na rzecz środowiska naturalnego. Wierzymy, że wzajemna współpraca w tym obszarze przyczyni się do budowania zrównoważonej przyszłości, a nasza mała ojczyzna jaką jest Małopolska będzie jeszcze piękniejsza i będzie w niej zdrowo oddychało” – mówi Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Materiały informacyjne dotyczące Programu Czyste Powietrze (dla wniosków o dofinansowanie składanych od 03.01.2023) są dostępne do pobrania na stronie Programu – CzystePowietrze.gov.
Zakończenie
Między innymi, na podstawie wyników przeprowadzonego pilotażu w Małopolsce zebrane zostaną zasady funkcjonowania i finansowania operatorów, które mogą stać się w przyszłości wzorem dla programu ogólnopolskiego realizowanego na terenie całego kraju.
Program pilotażowy jest wynikiem pracy przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, WFOŚiGW w Krakowie oraz ekspertów Banku Światowego.