W jaki sposób kobiety uczestniczyły w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Na te i inne pytania można będzie znaleźć odpowiedź na plenerowej, multimedialnej wystawie Muzeum Historii Polski 'Powstali 1863–64”, którą od piątku 4 sierpnia można oglądać na tarnowskim Rynku.
Wystawa zorganizowana została z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, to faktograficzna opowieść o insurekcji przedstawiona na szesnastu stanowiskach. Druga, największa i najbardziej spektakularna część to rotunda. W multimedialnej formie prezentuje ona wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego opowieści o ludziach z nim związanych.
Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.
Wystawie towarzyszyć również będą skierowane do dzieci w wieku 7-12 lat warsztaty edukacyjne, przygotowane przez Muzeum Historii Polski. Darmowe zajęcia przygotowane przez edukatorów z Muzeum Historii Polski w Warszawie odbędą się w czwartek, 10 sierpnia, w dwóch grupach (o godz. 11 i o godz. 13) w Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej 25.
Elementami warsztatów będą wykonywanie kolażu z użyciem reprintów fotografii, prasy i malarstwa okresu Powstania Styczniowego oraz wspólna wizyta na wystawie z oprowadzaniem. Uczestnicy zajęć otrzymają upominki związane ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego.
Zgłoszenia można wysyłać na adres: w.kultury@umt.tarnow.pl, przyjmowane są także pod numerem telefonu 14 688 28 37.
Wystawę na Runku oglądać będzie można do 13 sierpnia. Wstęp wolny.