W każdym gospodarstwie rolnym użytkowane są różnego typu maszyny – w zależności od powierzchni i profilu gospodarstwa. Nawet kupując nowe sprzęty, musimy z czasem liczyć się z koniecznością wymiany poszczególnych elementów, zużywających się na bieżąco w czasie pracy. Dodatkowo mogą przytrafiać się awarie, zwłaszcza w przypadku leciwego sprzętu. Stajemy wówczas przed koniecznością wyboru dostawcy części do maszyn rolniczych. Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty poszczególnych sklepów? Gdzie kupować części, żeby nie przepłacić, a jednocześnie mieć pewność wysokiej jakości?
Czym się kierować podczas wyboru sklepu z częściami do maszyn rolniczych?
Sklepy detaliczne i hurtownie specjalizujące się w sprzedaży części do maszyn rolniczych możemy podzielić na dwie główne kategorie: te fizyczne, do których możesz wejść z ulicy, oraz te internetowe, prowadzące sprzedaż online. Obecnie wielu sprzedawców decyduje się na połączenie obu modeli i oprócz salonu firmowego, oferuje również wysyłkę zamówionych produktów na terenie całego kraju. Która z tych opcji jest lepsza?
Na pewno wygodniej kupuje się online. Przede wszystkim nie musimy osobiście odwiedzać kilku sklepów, niejednokrotnie dość od siebie oddalonych, aby sprawdzić dostępność w ofercie interesujących nas części – a zatem oszczędzamy cenny czas. Decydując się na zakup przez Internet, zwracajmy jednak uwagę na termin dostawy – oczywiście im krótszy, tym lepiej. Specyfika pracy w rolnictwie wiąże się z koniecznością wykonywania poszczególnych czynności nie wtedy, kiedy nam pasuje, ale kiedy panują odpowiednie do tego warunki.
Wybierz sklep internetowy cieszący się dobrymi opiniami klientów. To najlepsza gwarancja, że otrzymasz części wysokiej jakości. Najlepiej, jeśli sklep ma rozbudowaną ofertę (jak tutaj: https://www.blaut-rol.pl/245-czesci-do-maszyn-rolniczych). Masz wówczas pewność, że prowadzą go profesjonaliści, a dodatkowo nie musisz kupować osobno części do poszczególnych maszyn.
Które maszyny rolnicze można naprawiać samodzielnie?
O tym, których napraw możesz dokonać samodzielnie, powinieneś decydować sam. Wiele zależy od twojej znajomości budowy poszczególnych maszyn, wiedzy technicznej i sprawności. Jeśli wszystkie te zagadnienia nie są ci obce, prawdopodobnie nie będziesz miał trudności z dokonaniem przynajmniej podstawowych napraw drobniejszych części. Nad skorzystaniem z pomocy wyspecjalizowanego mechanika powinieneś zastanowić się wówczas, gdy w grę wchodzi poważny remont, lub gdy nie czujesz się na siłach i nie masz dostatecznej wiedzy oraz praktyki.
Wśród maszyn rolniczych wyróżnić można te cechujące się prostą budową oraz te bardziej zaawansowane technicznie. Z łatwością można wymienić podstawowe części do beczkowozu, części do rozrzutnika czy części do siewnika. Większy stopień komplikacji dotyczy urządzeń takich jak opryskiwacz czy prasa rolująca. Problemów z samodzielną naprawą mogą przysporzyć również stosunkowo proste maszyny, takie jak pług – nie z uwagi na zaawansowaną budowę, ale z powodu konieczności posiadania wprawy w posługiwaniu się niezbędnymi do tego narzędziami (np. skuteczne napawanie zużytych radlic wymaga odpowiedniego doboru materiału dodatkowego i dobrej techniki).
Można założyć, że najdrobniejsze naprawy wymagające minimum umiejętności, każdy przeprowadza samodzielnie. Dlatego też zawsze warto mieć zapas części takich jak uszczelki, zawory, śruby, sworznie, podkładki czy tulejki. W razie drobnej awarii nie będziemy wówczas musieli czekać na dostawę, ale dokonamy naprawy błyskawicznie i już wkrótce powrócimy do przerwanej pracy.
Jakie części w kombajnie zużywają się najszybciej?
Większość gospodarstw nie może obyć się bez kombajnu. Te mniejsze mogą polegać na sezonowych wypożyczalniach, w większych sprzęt musi być jednak zawsze gotowy do użytku. Usterka kombajnu jest szczególnie niepożądana, ponieważ jakiekolwiek opóźnienie w kluczowym momencie zbiorów może doprowadzić do utraty zysków.
Podobnie jak w przypadku innych maszyn, także w kombajnach najczęściej zachodzi konieczność wymiany drobnych elementów, takich jak nakrętki, oringi, śruby, tulejki, sprężyny czy łożyska. Po wielu latach użytkowania trzeba również pomyśleć o wymianie większych elementów: sit, klepisk, wałów, elementów wariatora czy nawet silnika. Wszystkie te części w przystępnych cenach znajdziesz na https://www.blaut-rol.pl/172-czesci-do-kombajnow.
Pamiętaj o wybieraniu części oryginalnych. Zamienniki są tak naprawdę niewiele tańsze, ale nikt nie ręczy za ich jakość. Mogą zużywać się wielokrotnie szybciej, a przy tym uszkadzać inne elementy.
Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.