W strugach deszczu tarnowianie uczcili rocznicę Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA][WIDEO]

20230801 224358

W godzinie „W” na 60 sekund zatrzymała się Polska. Dźwiękiem syren, minutą ciszy, kwiatami a także śpiewem Tarnowianie uczcili 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Obchody rozpoczęła Msza święta w kościele xx. Filipinów, po której delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Grobem Nieznanego Żołnierza.

W rozmowie z Radiem RDN uczestnicy podkreślali, że w ten sposób chcą upamiętnić tych, którzy zginęli w powstaniu.

– W tym czasie miałam dopiero dwa latka. W domu wychowujemy nasze wnuczki teraz, kiedyś dzieci. – Dzisiaj jest 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Opowiadała mi o tym Babcia. – I dziadziuś. – Dzieci też były na powstaniu. – W szkole również to powinno być na pierwszym miejscu. – Nie możemy zapominać, przecież wielu ludzi zginęło. – Trzeba ich uczcić, walczyli i zginęli. – Pamiętamy, pamiętamy o tym. – Powinniśmy świętować pamięć. Tyle ludzi zginęło w Warszawie.

Po oficjalnej uroczystości w Ogrodzie Sensorycznym w Parku Strzeleckim odbyło się „Powstanie Pokoleń” czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i powstańczych

– To są moje klimaty wyniesione jeszcze z lat, kiedy się chodziło do szkoły, do harcerstwa się należało. Człowiek jakoś tak umiał, uczyli nas, śpiewaliśmy, ja lubię osobiście takie wspólne śpiewanie. – Ja to uwielbiam, zawsze, co roku tu jesteśmy, to jest nasze miejsce.

Powstanie Warszawskie było częścią przeprowadzanej przez Armię Krajową Akcji „Burza”, która rozpoczęła się w styczniu 1944 r. i była reakcją Polskiego Państwa Podziemnego na wkroczenie armii sowieckiej na Wołyń. Polacy, widząc, że na wyzwolenie ze strony aliantów nie ma szans, ponieważ dopiero w czerwcu 1944 r. zaczęło się uderzenie alianckie w Normandii, postanowili podjąć działania, mające na celu przejmowanie władzy cywilnej i wyparcie Niemców z okupowanych terenów, aby nie dopuścić do przejęcia na nich władzy przez Rosjan i wspierany przez nich komunistyczny Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego. Taki był też cel Powstania Warszawskiego – wyzwolenie Warszawy. Niestety, okupację niemiecka zastąpiła na wiele lat okupacja sowiecka, prowadzona pod przykrywką rządów komunistycznych w Polsce. Żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani, mordowani, torturowani, zsyłani w głąb Rosji, jako wrogowie władzy ludowej.

Exit mobile version