Dziedzictwo kulturowe czarnych górali trafiło na międzynarodowy grunt [ZDJĘCIA]

rekawice007

Rękawice furmańskie wytwarzane na terenie gminy Piwniczna-Zdrój są prezentowane w trakcie Festiwalu Kultury i Sztuki w Turcji. Można tu zobaczyć też inne najcenniejsze tradycje narodów z Europy i Świata.

W Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki, który odbywa się w jednej z dzielnic Büyukcelmece w Istambule, bierze łącznie udział półtora tysiąca uczestników ze stu krajów świata. Są wśród nich twórcy. Tradycyjne rękodzieło prezentują m.in. mistrzowie z Ukrainy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Gruzji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Pakistanu, Indii, Turcji. W programie festiwalu są wystawy, targi, warsztaty, sympozjum czy występy zespołów tanecznych.

W tym roku polską tradycję tkania rękawic furmańskich prezentują Urszula Lis (Piwniczna-Zdrój) i Małgorzata Polańska-Kubiak (Łomnica-Zdrój).

– To niezwykle inspirujące wydarzenie, gdzie możemy dzielić się swoimi tradycjami i umiejętnościami. Choć ze względu na klimat tkane rękawice i czapki są tu mało praktyczne, to jednak sama technika zachwyca odwiedzających. Przestrzenne tkactwo spodobało się również twórcom z innych krajów i kto wie, czy za kilka lat nie okaże się, że rękawice i czapki są już tkane w innych częściach świata

– mówi Urszula Lis.

Na polskie tkaczki czekała w Turcji również duża forma na rękawice zwana deską.

– Organizatorów festiwalu zainspirowało zdjęcie z polską rękawicą XXXXL. Wszystko wskazuje na to, że z pomocą odwiedzających do końca festiwalu jedna rękawica będzie gotowa

– powiedziała Małgorzata Polańska- Kubiak.

Festiwal odbywa się corocznie przez 24 kolejne lata. Za każdym razem jest to świetna okazja do interakcji kulturowej, twórczej inspiracji, zdobywania nowych doświadczeń. Tegoroczne wydarzenie artystyczne potrwa do soboty (5.08) i poświęcone jest 100-leciu Republiki Tureckiej.

W 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie trwają starania, aby ta tradycja znalazła się na światowej liście UNESCO.

Exit mobile version