Rękawice furmańskie wytwarzane na terenie gminy Piwniczna-Zdrój są prezentowane w trakcie Festiwalu Kultury i Sztuki w Turcji. Można tu zobaczyć też inne najcenniejsze tradycje narodów z Europy i Świata.
W Międzynarodowy Festiwal Kultury i Sztuki, który odbywa się w jednej z dzielnic Büyukcelmece w Istambule, bierze łącznie udział półtora tysiąca uczestników ze stu krajów świata. Są wśród nich twórcy. Tradycyjne rękodzieło prezentują m.in. mistrzowie z Ukrainy, Litwy, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii, Gruzji, Uzbekistanu, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Pakistanu, Indii, Turcji. W programie festiwalu są wystawy, targi, warsztaty, sympozjum czy występy zespołów tanecznych.
W tym roku polską tradycję tkania rękawic furmańskich prezentują Urszula Lis (Piwniczna-Zdrój) i Małgorzata Polańska-Kubiak (Łomnica-Zdrój).
– To niezwykle inspirujące wydarzenie, gdzie możemy dzielić się swoimi tradycjami i umiejętnościami. Choć ze względu na klimat tkane rękawice i czapki są tu mało praktyczne, to jednak sama technika zachwyca odwiedzających. Przestrzenne tkactwo spodobało się również twórcom z innych krajów i kto wie, czy za kilka lat nie okaże się, że rękawice i czapki są już tkane w innych częściach świata
– mówi Urszula Lis.
Na polskie tkaczki czekała w Turcji również duża forma na rękawice zwana „deską„.
– Organizatorów festiwalu zainspirowało zdjęcie z polską rękawicą XXXXL. Wszystko wskazuje na to, że z pomocą odwiedzających do końca festiwalu jedna rękawica będzie gotowa
– powiedziała Małgorzata Polańska- Kubiak.
Festiwal odbywa się corocznie przez 24 kolejne lata. Za każdym razem jest to świetna okazja do interakcji kulturowej, twórczej inspiracji, zdobywania nowych doświadczeń. Tegoroczne wydarzenie artystyczne potrwa do soboty (5.08) i poświęcone jest 100-leciu Republiki Tureckiej.
W 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Obecnie trwają starania, aby ta tradycja znalazła się na światowej liście UNESCO.