Ból ucha? Poznaj domowe sposoby radzenia sobie z tym uciążliwym problemem

1 4

Bolące ucho to jeden z tych problemów, który potrafi być bardzo uciążliwy i dokuczliwy, a na dłuższą metę może skutecznie uniemożliwiać również wykonywanie podstawowych czynności i prowadzenie normalnego życia. Przyczyn nieprzyjemnych dolegliwości może być wiele, dlatego tak ważna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą. Odległe terminy wizyt nie napawają optymizmem? To doskonały moment, aby wypróbować domowe sposoby, po które z chęcią sięgały niegdyś babcie i prababcie, a te jak wiadomo, przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Jakie domowe sposoby mogą przynieść ukojenie i ulgę nawet podczas silnego i nawracającego bólu? Odpowiadamy.

Jakie są najczęstsze powody bólu ucha?

Znalezienie osoby, która chociaż raz w życiu nie zmagały się z bólem ucha, wydaje się nie lada wyzwaniem. Dzieje się tak dlatego, że budowa uszu jest bardzo skomplikowana (składa się bowiem z trzech części: ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego) i delikatna, przez co z łatwością można je uszkodzić – nawet podczas codziennej higieny. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż ze względu na miejsce pojawienia się przyczyny bólu rozróżnia się ból ucha środkowego i zewnętrznego. I tak do najczęstszych przyczyn bólu ucha środkowego zalicza się m.in.:

Z kolei ból ucha zewnętrznego zwykle związany jest ze stanem zapalnym lub urazem miejscowym. Należy pamiętać jednocześnie o tym, że ból ucha może być spowodowany również innymi schorzeniami jak, chociażby ból zębów, alergie, refluks, zapalenie migdałków i gardła czy nowotworu jamy ustnej lub gardła. W związku z tym, że silne dolegliwości bólowe pojawiały się nawet wówczas, gdy medycyna nie była tak rozwinięta, a na pierwszy antybiotyk (penicylinę) trzeba było poczekać, skutecznymi sposobami były domowe sposoby na ból ucha.

Ból ucha – domowe sposoby

Uszy to niezwykle ważne narządy, o które należy o nie dbać w odpowiedni sposób – w tym przypadku kluczem do sukcesu okaże się właściwa i przemyślana profilaktyka.

Co należy zrobić w momencie, gdy dojdzie do ataków różnorodnych drobnoustrojów odpowiedzialnych za infekcje? W tym przypadku nieocenione będą domowe sposoby na ból ucha, a dokładniej “mikstury” z czosnku i cebuli, które uznawane są za naturalne antybiotyki. Miłośnicy czosnku zmagający się bólem ucha mogą rozgnieść kilka ząbków czosnku, a następnie wycisnąć z nich sok. Następnie kilka kropli należy zaaplikować bezpośrednio do ucha. Przygotowanie wygląda niemal identycznie, jeżeli chodzi o cebulę. I tak warzywo należy zetrzeć na tarce i wycisnąć sok. Całość należy delikatnie podgrzać i kilka kropli (2-3) przenieść do ucha. Innym sposobem może być włożenie kawałka cebuli do ucha i trzymanie go przez około godzinę.

Niezawodnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwwirusowym, którego nie może zabraknąć w domowej “naturalnej apteczce” jest imbir. Aby pozbyć się uciążliwego bólu ucha, wystarczy wycisnąć sok ze świeżego korzenia imbiru i dokładnie natrzeć nim wnętrze ucha. Alternatywą może być włożenie kawałka imbiru do ucha i pozostawienie na około godzinę. Właściwości przeciwzapalne zagwarantują uczucie ulgi i ukojenia. Równie skuteczna będzie mięta – zarówno w liściach, jak i w formie wyciśniętego soku. Olejki zawarte w mięcie wykazują bowiem działanie przeciwzapalne. Więcej domowych sposobów na ból ucha możesz przeczytać w artykule na stronie https://geers.pl.

Oliwa z oliwek i olejek z drzewa herbacianego – antidotum w walce z silnym bólem?

Będąc przy domowych sposobach walki z uciążliwym bólem ucha, nie sposób byłoby nie wspomnieć o wykorzystaniu produktu, który z powodzeniem znaleźć można w każdej kuchni, czyli oliwie z oliwek. Zależy Ci na natychmiastowym nawilżeniu przewodu słuchowego, a co za tym idzie – ukojeniu bólu? Oliwę z oliwek wystarczy podgrzać przez chwilę na patelni, a następnie 2-3 krople zaaplikować do ucha. W tym przypadku nieocenione okażą się: regularność oraz cierpliwość.

O tym, jak ogromną moc sprawczą i dobroczynne właściwości ma olejek z drzewa herbacianego, prawdopodobnie nikogo nie trzeba przekonywać. Jego działanie bez wątpienia docenią osoby zmagające się z silnym i uciążliwym bólem ucha. Ten dzięki zawartym w nim terpenom wykazuje silne właściwości antyseptyczne. Należy pamiętać jednak o tym, że tradycyjny olejek z drzewa herbacianego może powodować silne pieczenie – zwłaszcza w kontakcie z wrażliwą skórą. Dlatego też zaleca się, aby pamiętać o jego rozcieńczeniu. Doskonale sprawdzi się tu 10-20 kropli olejku z drzewa herbacianego na 30 g oleju sezamowego.

Pragniemy przypomnieć jednak, że domowe sposoby mimo imponujących zalet, nie zastąpią wizyty u lekarza.

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.
Exit mobile version