Tu będzie się można poczuć jak Mikołaj Kopernik

Projekt bez nazwy

fot. Hufiec ZHP Brzesko

Z tego miejsca będzie można obserwować zaćmienie słońca i księżyca. W Brzesku powstaje wyjątkowy pomnik Mikołaja Kopernika Pavimentum Copernicanum. To specjalna platforma, z której można obserwować niebo. Dokładnie taka sama jaką astronom miał w swoim ogrodzie we Flomborku.

Marta Malec-Lech z zarządu województwa małopolskiego, które wspiera finansowo tę inicjatywę powiedziała, że nie będzie to zwyczajny pomnik, bo będzie również pełnił funkcję edukacyjną.

– To jest ciekawy projekt. Każdy z nas wchodząc na tę będzie mógł się poczuć jak Mikołaj Kopernik i za pomocą narzędzi astronomicznych będzie mógł obserwować niebo, gwiazdy, słońce. To będzie też takie ciekawe, bo planujemy, że będą się tam odbywać zajęcia edukacyjne, będą liczne prelekcje, będą specjalne tablice informacyjne, tak aby przekazywać tę wiedzę o Mikołaju Koperniku, tak aby zainspirować młodzież do tego by interesowała się nauką, żeby była kreatywna i żeby mogła poznawać świat.

 

Brzeskie pavimentum ma formę kwadratowej kamiennej platformy o wymiarach około 5 na 5 metra. Oryginalna podobno była nieco większa. Na specjalnym podeście badawczym astronom ustawiał przyrządy pomiarowe i obserwował niebo. Dzięki temu mógł prowadzić co wieczór badania z tej samej, równej i stabilnej powierzchni, co pozwalało mu uzyskać dokładniejsze wyniki pomiarów.

– Taką platformę miał koło swojego domu Mikołaj Kopernik we Flomborku, natomiast ona nie przetrwała, została zniszczona. Powstał pomysł, aby podobna platformę stworzyć tutaj w Brzesku. Realizuje ten projekt Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Brzesko. Pomysłodawcą jest Honorowy Południk Krakowski Mariusz Meus, który zainspirował Związek Harcerstwa do tego, żeby ta platforma powstała.

 

Pavimentum powstaje tuż obok budynku biblioteki publicznej w Brzesku. Ma upamiętnić przypadającą w tym roku 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika oraz 50. rocznicę przyjęcia wielkiego astronoma za patrona brzeskiego Hufca.

– Na pavimentum będzie model heliocentrycznego układu słonecznego, z planetami ustawionymi tak, jak w dniu narodzin Kopernika (19 luty 1473) – oraz linia południka lokalnego z zaznaczoną długością 0,1” kątowej łuku południka; 3,09 metra – opisuje w rozmowie z RDN Małopolska Komendant Hufca ZHP Brzesko phm. Bartłomiej Turlej.

Harcerze sami zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy na ten wyjątkowy pomnik. Przy wsparciu mieszkańców zebrali 20 tys. złotych. 54 tys. dołożył Urząd Marszałkowski. Pieniądze mają zarówno wspomóc budowę jak i pozwolić na realizację dwuletniego programu edukacyjnego, a w ramach którego odbywać się będą m.in. plenerowe warsztaty.

Według zapowiedzi, obserwacje 'obrotów ciał niebieskich’ będą możliwe już na jesieni.

 

 

Exit mobile version