’Proszę, dziękuję, przepraszam’. W szkołach będą uczyć savoir vivre’u

1673949585583 scaled 1

Jak okazywać sobie szacunek, zachowywać się w restauracji, co powinniśmy ubrać na rozmowę biznesową i jakich zachowań wystrzegać się na zagranicznych wakacjach? W małopolskich szkołach zaraz po wakacjach ruszą specjalne programy dotyczące m.in. zasad savoir-vivre’u. W Tarnowie podpisano specjalną umowę w tej sprawie.

Realizacją projektu zajmie się stowarzyszenie na rzecz rozwoju dzieci 'Podaruj Dzieciom Promyk Słońca’.

Prezes stowarzyszenia Katarzyna Macoń, mówi, że dziś brakuje dobrych manier, szczególnie wśród młodzieży.

– Wśród rzeczy, których dziś najbardziej brakuje jeśli chodzi o savoir vivre, wzięłabym pod uwagę sposób ubioru młodzieży. Będą to też na pewno podstawowe słowa – proszę, dziękuję i przepraszam, których niestety dzisiaj młodzież nie używa i jest to bardzo przykre. Zwrócę też uwagę na stosunek chłopaka do dziewczyny i odwrotnie. Widzimy to na co dzień, że dziewczyna wymaga szacunku od chłopaka, ale to też powinno działać w drugą stronę. Z pewnością te tematy poruszymy podczas warsztatów.

Na razie nie wiadomo w jak dużej liczbie placówek projekt w formie prelekcji czy warsztatów będzie realizowany, wszystko zależy od tego jak dużo np. szkół zgłosi chęć, aby przeprowadzić u siebie takie zajęcia. W ramach tego programu zostaną stworzone też krótkie, edukacyjne filmiki na platformie społecznościowej TikTok.

Poza podstawami dobrego wychowania młodzież zdobędzie wiedzę dotyczącą etykiety w biznesie, komunikacji międzypokoleniowej, a także w internecie.

W ramach podpisanej umowy ukaże się również kolejna odsłona Mobilnej Akademii Prawa, gdzie uczniowie będą mogli poszerzyć wiedzę z zakresu swoich praw, która się im przyda podczas pobytu za granicą.

– Chcemy, aby Mobilna Akademia Prawa dalej się rozwijała. Teraz mamy okres wakacyjny i chcemy w ramach tej edycji, aby młodzież wiedziała jak zachować się w trudnych sytuacjach. Tak, aby znali swoje prawa za granicą, do kogo mogą się tam zwrócić o pomoc, czy warto mieć ubezpieczenie, czy ubezpieczenie zdrowotne z Polski obowiązuje też za granicą, czy co zrobić kiedy zginie mi bagaż. Niby takie proste sprawy, a jak się okazuje w takich dramatycznych sytuacjach, będąc na wakacjach nie wiemy jak się zachować

– mówi Marta Malec-Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Do obu projektów, które potrwają dwa lata, mogą zgłaszać się np. szkoły z całego województwa, które są chętne przeprowadzić u siebie takie warsztaty. Koordynacją zajmie się Stowarzyszenie na rzecz rozwoju intelektualnego, społecznego i emocjonalnego dzieci 'Podaruj Dzieciom Promyk Słońca’. Otrzymało ono na to dofinansowanie w ramach konkursu zorganizowanego przez województwo małopolskie pn. „Małopolska! Postaw na edukację”, w jego ramach w 2023 i 2024 roku na zadania publiczne w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania zostanie przeznaczone dwa miliony sześćset czterdzieści tysięcy złotych.

Exit mobile version