Trzeci dzień narodowy Święta Dzieci Gór odkrywa przed sądecką publicznością azjatycką kulturę. Do Nowego Sącza przyjechał zespół z Dżakarty, stolicy Indonezji. Ich polskimi kamratami są lachy, a konkretnie Małe Janczowioki z Janczowej.
Zespół z Dżakarty prezentuje w środę (26.07) w Nowym Sączu kulturę różnych grup etnicznych Indonezji. W ramach Święta Dzieci Gór będzie można poznać tańce i pieśni nie tylko ze stolicy tego państwa, ale też z Betawii i elementy kultury chińskiej. Na scenie prezentowane są też różnorodne stroje.
– Mamy przedstawione akurat dwa kostiumy. Jeden jest z Sumatry Zachodniej, a drugi z Papui. Na każdy występ mamy różne kostiumy, które przedstawiają różne prowincje z Indonezji. W naszym kraju jest wiele instrumentów, a ten, który tu mamy ze sobą jest stworzony specjalnie na nasz przyjazd, tak żeby było go łatwiej przewieźć. Klasycznie jest on dużo większy.
W trakcie wieczornego koncertu indonezyjska grupa wykona taniec saman, inaczej taniec tysiąca rąk. To najpopularniejszy w Indonezji taniec doceniony przez UNESCO.
Kamratami zagranicznego zespołu są Małe Janczowioki. Grupy już zacieśniają więzi, zarówno w trakcie występów, jak i po nich. Okazuję się, że azjatyckie piosenki mogą być bardziej podobne do polskich, niż się wydaje. Pokazała to jedna ze wspólnych zabaw kamrackich grup.
– Wczoraj okazało się, że grupa z Indonezji uczyła nas zabawy „Jawor, Jawor, jaworowi ludzie”, tylko to było oczywiście w ich języku zaśpiewane. To jest też zabawa, którą my wykorzystujemy na tym terenie. O dziwo, dzieci są z różnych zakątków świata, ale zabawę mają taką samą.
– mówi kierownik zespołu, Maria Kogut.
We czwartek (27.07) dla publiczności wystąpi grupa z Kenii, a także podhalański zespół Mały Zbójnicek. Koncert na rynku o 11.00, a w amfiteatrze o 18.00. O grupach możecie też słuchać na naszej antenie po godzinie 12.00.