Są przede wszystkim po to, aby pomagać i chronić – bo taką mają dewizę, a ich praca to służba na rzecz obywateli, często związana z dużą presją. Statystyki pokazują, że 90 procent Polaków ma zaufanie do policji i czuje się w Polsce bezpiecznie.
Kiedy jesteśmy w kryzysowej sytuacji, albo potrzebujemy pomocy, to właśnie policjantki i policjanci czekają w gotowości całą dobę, aby nam jej udzielić.
Oficer prasowy tarnowskiej policji asp. sztab. Paweł Klimek, mówi, że w regionie tarnowskim, policjanci spotykają się z pozytywnym odbiorem.
– Policjanci są postrzegani w regionie tarnowskim naprawdę dobrze. Otrzymujemy sporo miłych i ciepłych słów, które trafiają na naszego facebooka, a także podczas interwencji naszych policjantów i policjantek. To naprawdę duże wyróżnienie, że jednak potrafimy zadziałać skutecznie i osoby, które miały kłopoty, zostały uratowane, a to jest dla nas najważniejsze.
Policjanci zostali docenieni podczas obchodów Święta Policji, które odbyło się we wtorek (25.07) na rynku w Zakliczynie. 108 funkcjonariuszy z powiatu tarnowskiego otrzymało awanse zawodowe, a część z nich także wyróżnienia i nagrody.
Warto dodać, że dwoje policjantów asp. sztab. Łukasz Kiełbasa oraz mł. asp. Monika Mróz z Ciężkowic otrzymało w tym dniu medale za zasługi na rzecz pożarnictwa przyznane przez Komendanta Straży Pożarnej w Tarnowie.
Paweł Klimek przypomina, że policjanci i policjantki postępują według słów ‘Pomagamy i Chronimy’, a sam fakt, że zakładają mundur, to dla nich duże wyróżnienie i równie wielkie zobowiązanie.
– My ubierając mundur służymy społeczeństwu i pokazujemy, że jesteśmy gotowi je chronić, nawet z narażeniem życia. Pamiętajmy, że policjant jest po to, aby zawsze można było do niego się zwrócić. Mundur zobowiązuje, zawsze uczymy od najmłodszych lat, że jeżeli coś się dzieje, trzeba się zgłosić, podejść do osoby, która jest umundurowana. Niezależnie od ego, czy to jest policjant, strażnik miejski czy gminny, a nawet pracownik ochrony – ta osoba w mundurze będzie potrafiła pomóc.
Funkcjonariusze w swojej służbie często są obecni podczas różnych sytuacji np. w trakcie pikiet publicznych, czy interwencji dotyczących przemocy, takie zdarzenia wywołują sporo emocji i presji, a są tylko ludźmi, więc i oni mogą popełnić błąd.
– Jesteśmy tylko ludźmi i mamy prawo do błędu tak jak każdy człowiek. Każdy kto potrzebuje naszej interwencji, musi się liczyć z tym, że policjant może w danej sytuacji popełnić błąd. To nie jest wynik jego złej woli, ale sytuacji, która się dzieje. Bardzo trudne są interwencje związane z np. przemocą domową, gdzie dochodzi do agresji czy użycia siły. Wówczas policjanci nie mogą być tolerancyjni i muszą użyć środków przymusu bezpośredniego.
– dodaje oficer prasowy tarnowskiej policji.
Obchody Święta Policji w Zakliczynie zostały zorganizowane z okazji 104. rocznicy powstania tej formacji mundurowej w Polsce. 24 lipca 1919 roku ustawą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej została powołana Policja Państwowa.