Karmiła biedaków, opiekowała się kobietami, które spodziewały się potomstwa, fundowała kościoły, osobiście angażowała się w sprawy sądowe, aby bronić sierot, wdów i ubogich. Kinga wspierała także męża w podejmowaniu trudnych decyzji. Gdy zmarł jej mąż, wstąpiła do starosądeckiego zakonu. Wtedy też rozpoczęła się jej droga do świętości.
Jak mówi klaryska s. Teresa Izworska początki kultu św. Kingi sięgają dnia jej śmierci, czyli 24 lipca 1292 roku.
– Kult świętej Kingi trwa od jej śmierci aż do dnia dzisiejszego. Najpierw był to kult prywatny, a po beatyfikacji oficjalny. Około roku 1307 przeniesiono relikwie z ziemi, gdzie była pochowana pod posadzką w kaplicy do małego grobowca też w kaplicy. Zaczęto spisywać cuda i łaski licznie otrzymywane przez jej wstawiennictwo. Święta Kinga jest bardzo popularną świętą nie tylko w naszej diecezji, ale kult poszedł już na całą Polskę i poza granice.
W Starym Sączu trwa nowenna, która jest przygotowaniem do odpustu ku czci św. Kingi.
Uroczystość centralna odbędzie się w niedzielę, 23 lipca. Msza św. w kaplicy św. Kingi o 7.00, a o 9.00 przy ołtarzu polowym z udziałem księży rodaków i górników z Wieliczki. O 11.00 suma odpustowa przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża z udziałem górników z Bochni, a o 17.00 będzie Msza za żyjących i zmarłych dobrodziejów klasztoru w Starym Sączu.
Poniedziałek, 24 lipca to uroczystość św. Kingi, patronki miasta. Msza św. w kaplicy św. Kingi o 7.00, a o 9.00 przy ołtarzu polowym. O 11.00 suma odpustowa pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. O 17.00 – Msza św. z udziałem Związku Podhalan i Szkoły Nowej Ewangelizacji im. św. Kingi.