Wiemy, które zabytki w regionie odzyskają świetność

Wieslaw Krajewski

Blisko 5 tysięcy projektów w całej Polsce otrzymało dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Łącznie to ponad 2 i pół miliarda złotych.

Poseł PiS Wiesław Krajewski, który był gościem programu Słowo za Słowo powiedział, że dzięki temu programowi dojdzie do odnowienia setek tysięcy obiektów w całej Polsce. Swoją świetność odzyska także wiele pereł architektury w regionie.

– To są projekty, które dotyczą kościołów – zabytkowych, pięknych kościołów, w powiatach: tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim, bocheńskim. Jako mieszkaniec Dąbrowy Tarnowskiej wspomnę, że kościół pw. Wszystkich Świętych otrzyma ponad 1 milion złotych na odrestaurowanie ołtarzy, piękny XVI-wieczny kościół w Żelichowie w gminie Gręboszów, kościół w Szczucinie. Oprócz tego, że są to miejsca modlitwy, są to także piękne perełki naszej architektury, gdzie na co dzień wielu turystów jeździ, ogląda.

Za pieniądze z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków możliwe będzie także m.in. wykonanie prac konserwatorskich przy kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Skrzyszowie.

W gminie Lisia Góra renowacji poddana zostanie przydrożna kapliczka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej w Starych Żukowicach.

Gmina Tarnów otrzymała pieniądze na remont kapliczki domkowej Tutajów w Woli Rzędzińskiej (1917 r.) oraz na wykonanie projektu budowlanego renowacji zabytkowego Dworu w Radlnej.

W Wierzchosławicach przeprowadzony zostanie remont elewacji zabytkowego Kościoła (XIX w.) pw. Matki Bożej Pocieszenia.

W gminie Drwinia możliwy będzie remont elewacji kościoła pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Grobli.

Gminie Zakliczyn przyznano środki na prace konserwatorskie kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny w Gwoźdźcu.

Szczurowa dostała pieniądze na remont zabytkowego dworu Anastazji i Jana Kępińskich.

W Radłowie za pieniądze z programu możliwy będzie remont zabytkowej plebanii oraz prace konserwatorskie przy kościele parafialnym.

Dofinansowanie z Programu może wynieść maksymalnie 98 procent wartości inwestycji, a minimalny wkład własny – 2 procent do 3 i pół miliona złotych.

Rząd zapowiada, że drugi etap programu zostanie ogłoszony w ciągu kilku tygodni.

Bezzwrotne rządowe wsparcie może zostać przeznaczone na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych, dotyczących zabytków wpisanych do rejestru.

 

Pełną listę inwestycji i remontów w małopolskich zabytkach, które uzyskały dofinansowanie, można znaleźć poniżej:

LISTA DOFINANSOWAŃ DO REMONTÓW ZABYTKÓW

 

Exit mobile version