Stary i zniszczony most łączący powiaty tarnowski i jasielski, a także województwa małopolskie i podkarpackie jeszcze w tym roku doczeka się remontu. Przebudowę przeprawy na potoku Czermianka w gminie Szerzyny sfinansują cztery samorządy, które otrzymały na ten cel 1,5 mln złotych rządowego dofinansowania.
Na tę wiadomość mieszkańcy czekali od wielu lat, ponieważ stan mostu pogarszał się z roku na rok. Starosta tarnowski Roman Łucarz mówi, że konieczne było już nawet wprowadzenie ograniczenia tonażowego i zwężenie przejazdu.
– Most, który łączy dwa powiaty i województwa znajduje się już w bardzo złym stanie technicznym, a jego szerokość, która została ograniczona, uniemożliwia przejazd samochodów ciężarowych. Most nie był już w stanie zapewnić przejazdu dla aut wożących drewno, o wadze nawet czterdziestu ton. Nowa przeprawa sprawi, że będą mogły nią przejeżdżać wszystkie auta, również te ciężkie. Degradacja jego stanu technicznego sprawiła, że zdecydowaliśmy się nie na remont, a budowę nowego mostu i rozbiórkę starego.
Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na realizację tej inwestycji, a samorządowcy przewidują, że nowy most będzie gotowy za trzy miesiące, czyli w październiku.
Jak mówi Radiu RDN Małopolska wiceprzewodniczący rady gminy Szerzyny Michał Mitoraj, nowa przeprawa nie tylko usprawni tranzyt i komunikację między dwoma województwami, ale przede wszystkim poprawi życie mieszkańców okolicznych miejscowości.
– Ta inwestycja dla mieszkańców gminy Szerzyny oznacza przede wszystkim ułatwienie w komunikacji z sąsiednią gminą, powiatem i województwem. Za tym idzie poprawa dojazdu do miejsc pracy, odwiedzaniu rodzin, czy spokojnym robieniem zakupów, bez stresu, że nie można przejechać przez most. To też wiele innych udogodnień, które by mieszkańcy gminy wymienili, ponieważ nowa przeprawa przez potok Czermianka, była wyczekiwana przez nich od kilkudziesięciu lat.
Łączny koszt budowy nowej kilkunastometrowej przeprawy między Jabłonicą a Czermną, wyniesie ok. 2,4 mln złotych.
1,5 mln złotych na ten cel pochodzi ze środków rządowych, natomiast pozostałą część wspólnie sfinansują cztery samorządy. Powiat tarnowski i jasielski po 35 procent, a gminy Szerzyny i Skołyszyn po 15 procent ze środków własnych.