Kilkadziesiąt stoisk z regionalnymi przysmakami, na których królowały przetwory z owoców, ciasta, chleby, miody, degustacje win czy serów, dmuchańce, atrakcje dla dzieci, konkursy, a na koniec koncerty gwiazd polskiej estrady. Tak wyglądało jubileuszowe 20. Święto Owoców i Produktów Pszczelich w gminie Pleśna, które obyło się w niedzielę (16.07).
Słoneczna pogoda spowodowała, że na terenie Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego 'Relaks’ w Łowczówku pojawili się całymi rodzinami zarówno mieszkańcy gminy, jak i całego regionu. Jak mówili RDN Małopolska, przyszli m.in. spróbować pysznych dań i przekąsek, zrobionych z lokalnych produktów i się nie zawiedli.
– Udało mi się spróbować ciasto drożdżowe. Jest bardzo dobre. Wcześniej próbowałam wędliny i też były pyszne. Bardzo mi się tu podoba. Nie jestem z tych stron, bo mieszkam 40 km dalej, ale jest super. Zeszłego roku byłam, teraz jestem drugi raz. – Jem chleb, smalec i ogórek. Dobre to jest. Próbowałem już też miody i wina, wszystko pyszne. Widać, że się impreza rozwija, jest coraz więcej wystawców i z roku na rok jest lepsza. – Próbowałem już różnych produktów, m.in. ciasto, różne rodzaje chleba. Wszystko jest dobre i godne polecenia. Produkty typowo regionalne są bardzo smaczne i to nie ulega wątpliwości. – Spróbowałam teraz chrupiący tościk z pastą fasolową – przepyszny! Pasta była rewelacyjna. Oprócz tego dobre były pierogi ze śliwką wędzoną z kandyzowanymi orzechami. – Ja próbuję dzisiaj humus z domowym ogóreczkiem. Jest to bardzo dobre. Polecamy się tutaj wybierać co roku, zobaczyć lokalne produkty. Jest dużo miejsc, gdzie można spróbować np. lokalnych winnic. Sami osobiście co roku kupujemy tu ulubione wina.
W tym roku impreza świętuje jubileusz dwudziestolecia. Zdaniem wójta gminy Józefa Knapika, już na stałe wpisała się w historię, tradycję i krajobraz regionu.
– To jubileuszowe święto, bardzo się cieszymy, że już od 20 lat podtrzymujemy tradycję, która kiedyś się tutaj zrodziła, żeby promować te nasze lokalne produkty i to, co tutaj się wytworzyło. W ostatnich latach powstało wiele kół gospodyń wiejskich, które również pokazują ten swój kunszt kulinarny. Jest to po prostu fajne wydarzenie z fajnymi zaproszonymi gośćmi. Pogoda można powiedzieć, że nawet za bardzo sprzyja i pewnie większość ludzi czeka na troszkę ochłodzenie tej aury, ale cieszymy się, że są tutaj z nami, kosztują tych produktów, bo to przede wszystkim święto dla mieszkańców.
Wydarzeniem towarzyszącym był 'Pleśnieński Bachus’, prezentujący ofertę enoturystyczną regionu. Dla zgromadzonych uczestników gotował Pascal Brodnicki.
– Dzisiaj będą dwa produkty regionalne – maliny i czerwone wino. Zrobimy sałatkę z komosą ryżową. Komosa ryżowa to jest takie pseudo zboże. Oczywiście można ją zamienić np. na kaszę gryczaną czy jaglaną, ale ja wybrałem komosę, bo jest w sumie mało popularna. W sałatce będzie bardzo dużo smaków, bo będą i świeże owoce, takie jak maliny, ale będziemy też mieć jabłka, granaty, awokado. Do tego zrobimy winegret na bazie redukcji z tutejszego, regionalnego czerwonego wina. To będzie nasza pierwsza potrawa, a druga mogę powiedzieć, że będzie również coś z malinami i winem.
Znany kucharz i prezenter telewizyjny podkreślał, że warto stawiać na regionalne produkty, do czego zachęcał wszystkich uczestników imprezy i nie tylko.
– Jest to bardzo, bardzo istotne. Porównując Polskę i Francję, Francja ma to bardzo mocno zakorzenione w tradycji, że każdy region promuje właśnie swoje produkty. To jest niezwykle ważne, żeby się zbierać i postarać się może nawet o jakiś certyfikat bo to powoduje, że wspieramy nasz region i rolników, którzy mają niesamowitą pracę i oddają pełnię swojego czasu i swoją pasję, by produkować składniki, które docelowo mają im przynieść coś do zjedzenia. Mają to sprzedawać i na tym zarobić. W związku z tym pamiętajmy, by po prostu wspierać produkty regionalne. Szczególnie teraz, jak mamy okres np. na maliny, to zobaczmy i sprawdźmy, skąd one są – czy z Polski czy z importu.
Na uczestników jak co roku czekał również konkurs 'Pleśnieński Smak’, w którym w trzech kategoriach (potrawy domowe, ciasta i desery oraz wina i nalewki) o główną nagrodę rywalizowali regionalni kucharze.
Święto Owoców i Produktów Pszczelich nie mogło odbyć się bez koncertów. Na scenie zaprezentowali się m.in. gminny chór Cantando, Orkiestra Dęta Szczepanowice. Z kolei gwiazdą wieczoru był zespół Golec uOrkiestra. O 22.00 rozpocznie się zabawa taneczna z zespołem Pretekst.
Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.