Na jakie jedzenie uważać w upały?

glass g3cf4ad966 1280

fot. zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com

Biegunka, bóle brzucha, wymioty i nudności – to charakterystyczne objawy zatrucia pokarmowego. Salmonella, gronkowiec, bakterie E. coli uwielbiają ciepło i latem stanowią dla nas duże zagrożenie, zwłaszcza jeśli nie przestrzegamy zasad dotyczących odpowiedniego przechowywania żywności.

W okresie letnim jest najwięcej zatruć pokarmowych. Co zrobić, by wakacje nie zamieniły się w koszmar?

Jak mówi dyrektor tarnowskiego sanepidu Mateusz Wójcik, należy wybierać pewne źródło zakupu artykułów spożywczych.

– Trzeba postawić na świadomość konsumencką i dokonywać zakupów z miejsc oficjalnych, wtedy mamy pewność, że warunki przechowywania żywności są odpowiednie. Dużo osób decyduje się jednak na żywność od prywatnych sprzedawców i to ich decyzja. Niejednokrotnie taka żywność też jest dobra, ale pamiętajmy, że jest poza zakresem kontroli.

Mateusz Wójcik przypomina o podstawowych zasadach higieny.

– Na pewno zwróciłbym uwagę na artykuły wymagające przechowywania w warunkach chłodniczych, czyli nabiał i wędliny, a także na takie, które szybko się psują. Ważna jest dbałość o czystość produktów spożywanych na surowo, czyli warzywa i owoce. Pamiętajmy, żeby zachować zasady higieny oraz myślenie zdroworozsądkowe – dodaje dyrektor tarnowskiego sanepidu.

Na szczęście z roku na rok liczba w Polsce zatruć spada. Według Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru PZH, w 2021 roku doszło do ponad 8 tys. zatruć pokarmowych salmonelozą, a w poprzednim roku takich sytuacji było już nieco ponad 6 tys. Niezmiennie jednak najwięcej przypadków zatruć odnotowuje się właśnie w trzecim kwartale każdego roku (lipiec-wrzesień).

Czym można zarazić się przez jedzenie?

 

Exit mobile version