Niepełnosprawni z powiatu brzeskiego z szansą na pracę. Wkrótce otwarcie ZAZ-u

lysagora

fot. wizualizacja, Starostwo Powiatowe w Brzesku

Będą robić kanapki lub obsługiwać pralnię. Ponad 20 osób z niepełnosprawnościami jeszcze w tym roku może znaleźć zatrudnienie w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Łysej Górze. Prace przy budynku, który dawniej pełnił funkcję warsztatów szkolnych, zostały zakończone, teraz czas na wyposażenie wnętrza.

W budynku będzie możliwe wykonywanie dwóch rodzajów prac. Zdaniem starosty brzeskiego Andrzeja Potępy, praca w Zakładzie Aktywności Zawodowej pozwoli pełnoletnim niepełnosprawnym nie tylko na dalszą rehabilitację, ale przede wszystkim na otrzymywanie wynagrodzenia za swoją pracę.

– Tam ma być pralnia obsługiwana przez osoby niepełnosprawne, a w drugim etapie powstanie również część gastronomiczna, gdzie zatrudnieni tam będą przygotowywać posiłki. To daje szansę na zatrudnienie, na miejsca pracy dla kolejnych 20, a może nawet 25 osób niepełnosprawnych, którzy niecierpliwie czekają na ten moment, bo takich zakładów jest po prostu mało.

Starostwo przewiduje, że do końca roku w Zakładzie Aktywności Zawodowej zostanie uruchomiona pralnia. Następnie, w dalszej części, powstanie obiekt gastronomiczny, jednak jest to uzależnione od uzyskania środków zewnętrznych. Powiat złożył już wniosek o dotację na ten cel ze środków województwa małopolskiego.

– Chcemy, żeby niepełnosprawni, którzy będą tam zatrudnieni, po prostu przygotowywali catering czy kanapki do automatów z kanapkami. Generalnie, by byli podwykonawcami dla branży gastronomicznej. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach i wiemy, że to jest możliwe. Jest zainteresowanie ze strony firm, które handlują takim cateringiem

– mówi Andrzej Potępa.

Niepełnosprawni, którzy znajdą pracę w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Łysej Górze, będą mieli zapewniony transport do ośrodka lub będą mogli dojeżdżać we własnym zakresie.

– To też jest element rehabilitacji społecznej, kiedy osoba niepełnosprawna musi sobie sama poradzić i dojechać do pracy, czy to busem czy autobusem. To im dodatkowo pomaga w funkcjonowaniu. Natomiast my mamy też busa i będziemy wozić te osoby, które by miały problem, żeby się do pracy dostać

– dodaje starosta brzeski.

Co prawda każdy niepełnosprawny (po spełnieniu określonych wymogów) będzie mógł aplikować do pracy, ale pierwszeństwo w zatrudnieniu będą miały osoby pochodzące z terenu powiatu brzeskiego.

Exit mobile version