RDN w poszukiwaniu Małopolskich Skarbów. Czym zaskoczyło nas Powiśle Dąbrowskie? [ZDJĘCIA]

Wakacyjna Trasa RDN Dabrowa Tarnowska

Zabytkowa dawna synagoga, jeden z największych drewnianych kościołów w Polsce czy Zespół Dworsko-Pałacowy. Dąbrowa Tarnowska była kolejnym przystankiem Wakacyjnej Trasy Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Mieszkańcy tego regionu w rozmowie z naszym radiem mówili o walorach Powiśla Dąbrowskiego i podpowiadali turystom, co warto zwiedzić.

– Nie ma przemysłu, świeże powietrze, nie ma dużego zaludnienia, jest okej. – W regionie polecam odwiedzić Zalipie. Są tam piękne malowidła z lat poprzednich. Warto to zobaczyć. – W Szczucinie jest jakaś parowozownia, rzeczy związane z koleją. Jest tam bardzo fajnie i ludzie sobie chwalą. – Oczywiście stara synagoga jest bezdyskusyjnie piękny obiekt w naszym małym miasteczku. Zabytkowa, niedawno odnowiona, bo długo stała właśnie taka zniszczona. W tej chwili jest bardzo piękna, dużo imprez np. muzycznych się tam odbywa. Ogólnie spokojna, piękna okolica. – Jeszcze warto powiedzieć o parku w Brniu. Jest tam przepiękny pałacyk po Konopkach.

Prawdziwą 'perłą’ i wizytówką Dąbrowy Tarnowskiej jest XIX-wieczna synagoga. Jak mówi starosta dąbrowski Lesław Wieczorek, przez lata niemal straszyła wyglądem i groziła zawaleniem, ale teraz, już od kilku lat odnowiona, jest dumą miasta i regionu.

– Trzeba wspomnieć, że władze Dąbrowy Tarnowskiej kilkanaście lat temu postanowiły, żeby ten obiekt nie straszył, tylko zasłynął w inny sposób, dlatego zaplanowano gruntowną odbudowę. Jak na tamte czasy, to były ogromne środki finansowe – ponad 10 milionów złotych. W finansowaniu brała udział gmina z własnego budżetu, środki pozyskane z Unii Europejskiej, a także część przekazała gmina żydowska. Trzeba przyznać, że wygląda on imponująco i turyści, którzy tutaj przybywają i zwiedzają są bardzo zaskoczeni urokiem tego obiektu.

Od kilku lat mieści się tam Ośrodek Spotkania Kultur, którego zadaniem jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości, a także jest miejscem dialogu międzykulturowego.

– Wewnątrz teraz znajduje się muzeum – jest to instytucja kultury, która ma przypominać, że Polska była kiedyś krajem, w którym zamieszkiwały dwie ogromne kultury. Dlatego dzisiaj w środku znajdują się też wystawy nawiązujące m.in. do kultury polskiej, katolicyzmu, bo to nieodłączna część historii Polski. Mamy też wystawy chłopskie, mieszczańskie. Chcemy po prostu pokazać, czym Dąbrowa Tarnowska stoi i kiedyś stała. Naszą misją jest przypominanie o tych dwóch kulturach, które żyły w zgodzie i harmonii przez długi czas

– mówi Paulina Białas z Ośrodka Spotkania Kultur.

Sporym zainteresowaniem turystów na Powiślu Dąbrowskim cieszy się Muzeum Drogownictwa w Szczucinie, gdzie oprócz dawnych maszyn do tworzenia dróg, znajdują się również dokumenty i pamiątki związane z człowiekiem i jego pracą.

– Są tam sprzęty drogowe ułożone na skansenie. Jest tam ponad 100 maszyn i urządzeń, różnych wiekowo, od XIX wieku. Kilkaset lat temu maszyny wykorzystywane do budowy dróg to były często urządzenia rolnicze. Takie były podstawy i tak można było się nimi obsłużyć. Nie posiadano wówczas wielu silników, innych niż konie. Ale dużo się zmieniło w momencie, kiedy pojawiły się maszyny parowe. Natomiast taką naszą 'perełką’ jest Fiat 126p 'Pingwin’, czyli malowarka do pasów. Powstało ich zaledwie 20 egzemplarzy. Ten najlepiej zachowany, z przebiegiem ponad 2 000 km znajduje się u nas

– opowiada Katarzyna Bochenek-Kolano z Muzeum Drogownictwa.

W trakcie audycji rozmawialiśmy także o obiektach sakralnych, malowniczym Zalipiu, a także Zespole Dworsko-Parkowym czy stanicy turystycznej w Brniu.

Podczas kolejnych wyjazdów odwiedzimy Piwniczną-Zdrój i Gródek nad Dunajcem.

Wakacyjne wtorkowe wyjazdy realizowane są w ramach projektu ‘W poszukiwaniu Małopolskich Skarbów, czyli wakacyjna trasa z radiem RDN’, dofinansowanego z budżetu Województwa Małopolskiego.

Tarnów jest piękny. Nasz wóz transmisyjny rozpoczął podróż po regionie [ZDJĘCIA]

Exit mobile version