Tarnowianie uczczą pamięć ofiar Rzezi Wołyńskiej

wolyn

Msza święta, przemarsz ulicami miasta i spotkanie przy Kurhanie Kresowym na Starym Cmentarzu. Tak będą wyglądać tarnowskie obchody 80. rocznicy Rzezi Wołyńskiej. 11 lipca przypada rocznica tzw. 'Krwawej niedzieli’, podczas której w 1943 roku w około 100 miejscowościach doszło do największej fali mordów na Polakach.

Jak mówi prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Stanisław Siadek, Rzeź Wołyńska była jedną z najtragiczniejszych kart w historii polskiego narodu.

– Mówiąc o Wołyniu mówimy o pewnym symbolu, bo ten mord o Polakach odbywał się na potężnym terytorium i do dziś operuje tylko przybliżonymi liczbami ofiar. Każdy używa około, mniej więcej, prawdopodobnie. Nikt nie powie dokładnie bo nie jesteśmy w stanie ustalić wszystkich miejsc pochówku. Jak ustalił IPN, na terenie dzisiejszej Ukrainy, a dawnej Polski znajduje się 10 tysięcy dołów śmierci, z tego znamy około połowę. A druga połowa? Czekamy na gest ze strony Ukrainy o pozwoleniu.

Jak dodaje Stanisław Siadek, w niektórych miejscowościach ginęły całe rodziny. Tym bardziej powinniśmy pamiętać o ofiarach.

– Dla nas całe rodziny to się wydaje ojciec, matka i dwójka dzieci, a ginęły rodziny w liczbie piętnastu osób. I to ginęły całe rodziny, wycinali ich do korzeni i dzisiaj nie ma się kto o nich upomnieć. Ci którzy tam zginęli nie mają kogoś kto będzie o nich pamiętał. Na nas to scedowano i my ten ciężar chcemy dźwignąć. Czujemy się w obowiązku o nich pamiętać i przypominać cały czas, że tam zostali nasi rodacy, a zginęli tylko dlatego, że byli Polakami.

We wtorek, 11 lipca uroczystości ku czci ofiar ukraińskiego ludobójstwa rozpocznie Msza św. o godz. 17, odprawiona w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego. Po niej uczestnicy uroczystości przejdą ulicami Bema i Najświętszej Marii Panny na Cmentarz Stary, pod Kurhan Kresowy. Tam odśpiewany zostanie hymn państwowy i Rota, złożone kwiaty i zapalone światła pamięci. Będzie także czas na opowieści świadków i wspomnienia o ofiarach ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Organizatorem uroczystości jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie.

O rocznicy ludobójstwa na Wołyniu przypomina też specjalna wystawa przed tarnowskim starostwem przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji w Lublinie, która przedstawia podstawowe informacje na temat zbrodni dokonanej na Polakach w 1943 r. przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Galicji Wschodniej. Prezentowane fotografie i dokumenty pochodzą ze zbiorów prywatnych Leona Popka, Muzeum Regionalnego w Tomaszowie Lubelskim, ośrodka KARTA, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum IPN.

 

 

 

Exit mobile version