wtorek, 24 lutego 2026
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
  • STRONA GŁÓWNA
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
    • GALERIE
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
    • KONTAKT
  • WSPARCIE
SŁUCHAJ
RDN

Tysiące pielgrzymów na Lipowym Wzgórzu. Zakończył się Wielki Odpust Tuchowski

Wydawcaautor / źródło: Wydawca
2023/07/10 - 13:01
- RELIGIA
A A
fot. Krzysztof Jasiński

fot. Krzysztof Jasiński

Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

W dniach od 1 do 9 lipca 2023 r. w Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie trwał Wielki Odpust, przeżywany pod hasłem: 'Wierząc w Chrystusa – kochajmy Kościół’, nawiązującym do hasła roku duszpasterskiego w Polsce. Przez ponad tydzień wierni nawiedzali sanktuarium, aby pokłonić się Matce Bożej przed Jej Cudownym Wizerunkiem.

W tegoroczny odpust wpisały się dwie rocznice ważne dla diecezji tarnowskiej i Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela: 130 lat przybycia redemptorystów do Tuchowa oraz 90. rocznica śmierci abpa Leona Wałęgi – koronatora Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, który tu zawierzył Matce sprawę powołań całej diecezji i tutaj też został pochowany.

Najbardziej uroczystym dniem tegorocznego odpustu była niedziela, 2 lipca; ten dzień jest właściwą datą święta Matki Bożej Tuchowskiej. Wtedy to, w czasie sumy odpustowej, której przewodniczył bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, pobłogosławione zostały nowe główne drzwi do bazyliki, z wyrzeźbionymi na niej scenami z historii sanktuarium, gabloty z wotami dziękczynnymi – świadectwo cudów wyproszonych za wstawiennictwem Pani Tuchowskiej, a także pamiątkowe ryngrafy upamiętniające wspomniane okrągłe rocznice.

Nie zabrakło słów podziękowań dla ustępującego proboszcza – o. Bogusława Augustowskiego CSsR, a 'pałeczkę” w sprawowaniu pieczy nad Wielkim Odpustem przejął nowy kustosz i proboszcz tuchowskiej parafii – o. Grzegorz Gut CSsR. Ważnym wydarzeniem było także pożegnanie Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów, które od września będzie miało swoją siedzibę w Krakowie.
Pożegnanie to odbyło się w ramach jednego z tradycyjnych Wieczorów Maryjnych – koncertów i innych artystycznych pokazów, odbywających się na zakończenie każdego dnia odpustowego. Cieszyły się one niezmiennym zainteresowaniem wiernych.

W tym roku w ramach 'wieczorków” odbywały się koncerty chórów, scholi i orkiestr dętych, na czele z Sanktuaryjną Orkiestrą Dętą oraz Sanktuaryjnym Chórem Mieszanym z Tuchowa, obchodzącym w tym roku 80-lecie swego istnienia. Szczególnego charakteru nabrał wieczór w czwartek 6 lipca, kiedy to miało miejsce czuwanie młodzieżowe.

Wielkimi wydarzeniami były także: przybycie w niedzielę 2 lipca I Sądeckiej Pieszej Pielgrzymki do Tuchowa, która szła z Piątkowej k. Nowego Sącza. Szli 2 dni, a za cel obrali sobie prośbę do Boga przez orędownictwo Tuchowskiej Pani o nowe i święte powołania. Wzięło w niej udział ponad 300 osób.

Kolejną wyróżniającą się grupą była Toruńska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę i do Tuchowa. Grupa 51 osób z toruńskiej parafii redemptorystów po raz trzeci udała się rowerami do Częstochowy, zaś 16 osób spośród nich zdecydowało się po raz pierwszy pojechać jeszcze do Tuchowa. Przebyli oni ponad 600 km.

Do tronu Tuchowskiej Matki przybyły liczne pielgrzymki piesze, rowerowe i autokarowe. W sumie zorganizowanych grup było 129, a brało w nich udział około 5 tysięcy wiernych. To jednak tylko kropla w morzu wszystkich pielgrzymów niezorganizowanych, których tłumy przybywały na Lipowe Wzgórze do swej Matki.

Przez cały czas odpustu odprawiane były Eucharystie na dziedzińcu sanktuaryjnym, a wiele z nich dedykowanych było konkretnym grupom, np. leśnikom, chorym i niepełnosprawnym, Służbie Zdrowia, dzieciom, pracownikom oświaty czy kierowcom.

Łącznie rozdano około 44 tysięcy Komunii Świętych, co jest większą liczbą niż w poprzednim roku. W sprawowaniu sakramentów w czasie całego odpustu wzięło udział około 400 księży i ojców zakonnych, a liczne nabożeństwa prowadzone były także przez siostry zakonne z różnych zgromadzeń.

Źródło: br. Jakub Stanisz CSsR

 

Tagi: Wielki Odpust Tuchowski
Poprzedni

W Szerzynach powstaje rekreacyjny obiekt marzeń [ZDJĘCIA]

Następny

Poseł Pieczarka: Nie ma żadnego zagrożenia dla pracowników Grupy Azoty w Tarnowie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. Dąbrowski Dom Kultury
AKTUALNOŚCI

Piotr Rubik, Bracia Golec czy Andrzej Lampert wystąpią w Dąbrowie Tarnowskiej – koncert poświęcony bł. Rodzinie Ulmów

24 lutego 2026
RELIGIA

Nie żyje tata proboszcza w Burzynie

23 lutego 2026
AKTUALNOŚCI

Zebrane fundusze mają pomóc potrzebującym. W parafiach można nabywać baranki i świece przygotowane przez Caritas

22 lutego 2026
Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie
AKTUALNOŚCI

Spotkanie autorskie w seminaryjnej bibliotece

21 lutego 2026
RELIGIA

Słynny wizerunek Matki Bożej Bolesnej wrócił do limanowskiej bazyliki

20 lutego 2026
AKTUALNOŚCI

Bp Leszek Leszkiewicz o Wielkim Poście: W zabieganym świecie potrzebujemy czasu, by zadać sobie fundamentalne pytania

20 lutego 2026
AKTUALNOŚCI

Baranki i świece na rzecz potrzebujących. Rusza Wielkanocne Dzieło Caritas

20 lutego 2026
AKTUALNOŚCI

„Przepraszam, proszę wybaczyć”. To szczególny dzień solidarności ze skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym

20 lutego 2026

NAJNOWSZE

zdjęcie ilustracyjne / fot. freepik.com

W dąbrowskim szpitalu wraca ginekologia, ale bez porodówki

12:12

Nowy Sącz: Podejrzany o uszkadzanie samochodów zatrzymany. 74-latek usłyszał 31 zarzutów

11:11

Zabytkowy dwór w Radlnej bez dotacji od ministerstwa. Gmina szuka środków w innych instytucjach

11:11

Na Sądecczyźnie już tej wiosny mogą zacząć działać urzędomaty

10:10

Piotr Rubik, Bracia Golec czy Andrzej Lampert wystąpią w Dąbrowie Tarnowskiej – koncert poświęcony bł. Rodzinie Ulmów

09:09

„Przywrócić głos Niezłomnym, Nieobecnym na lekcjach historii”. To ogólnopolski konkurs historyczny

17:05

Zielone światło dla Sądeczanki. W pierwszej kolejności ruszą odcinki bezsporne

17:05

Urzędnicy wciąż pracują w ośrodku zdrowia. Przeprowadzkę wstrzymuje… brak internetu [WIDEO]

17:05

’To najwyższa półka technologiczna’ – Branżowe Centrum Umiejętności w Brzesku oficjalnie otwarte

16:04

Centrum Usług Społecznych w Korzennej rekrutuje do swoich programów. Co jest w ofercie?

16:04

NIE PRZEGAP

Seniorzy i młodzi będą mieli swój głos w gminie Podegrodzie

23 lutego 2026

Przesilenie

16 lutego 2026
Na zdjęciu: Oliwka z rodzicami

Bony dla pierwszych Małopolan urodzonych w 2026 roku

30 stycznia 2026
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result
  • Radio RDN
  • WIADOMOŚCI
    • AKTUALNOŚCI
    • RELIGIA
    • SPORT
    • KULTURA
  • KONCERT ŻYCZEŃ
  • GALERIE
  • PATRONATY
  • RAMÓWKA
  • REKLAMA
  • RADIO
    • KINO PLENEROWE
    • LUDZIE RADIA
    • AUDYCJE
    • KONCERT ŻYCZEŃ
    • PATRONAT
    • PRACA
    • PRACA KRAKÓW
    • TARGI PRACY KRAKÓW
    • DODAJ OFERTĘ PRACY
    • ATS
    • POLITYKA PRYWATNOŚCI
    • STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH
  • KONTAKT
  • WSPARCIE

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj