W czasie dziewiątego dnia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego na placu przed tuchowską bazyliką o godzinie 9:00 odbyła się Eucharystia, na którą przybyła pielgrzymka kierowców. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz Damian Migacz z Tarnowa, diecezjalny duszpasterz kierowców. Ksiądz Migacz rozpoczął od obrazu roztropnego kierowcy, który dokładnie planuje swój wyjazd i trasę.
Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Wygłosił on słowo do pielgrzymek ludzi pracy, bezrobotnych, pracujących za granicą oraz przedsiębiorców i pracodawców. Ksiądz biskup oparł się na czytanej na Mszy Ewangelii, odwołując się do słów: 'Ukrył te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi i objawił je prostaczkom.” Na zakończenie uroczystej sumy biskup Ważny, dzierżąc monstrancję z Panem Jezusem, wyruszył wokół tuchowskiej bazyliki w procesji eucharystycznej, poprzedzany korowodem kwiatów, sypanych przez tuchowskie dzieci. Na zakończanie Mszy wyraził wdzięczność redemptorystom za 130 lat obecności w diecezji tarnowskiej i posługi w sanktuarium w Tuchowie.
O godzinie 14:45 na dziedzińcu sanktuaryjnym klerycy ze zgromadzenia redemptorystów zaprosili wiernych do wspólnej modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia, w przygotowaniu do najświętszej Eucharystii, rozpoczętej równo o godzinie 15:00. Msza ta, podobnie jak o godzinie 9:00, celebrowana była przez ks. Damiana Migacza, diecezjalnego duszpasterza kierowców w Tarnowie. Tym razem jednak dziedziniec wypełnił się maszynami na dwóch kołach, była to bowiem Msza dla pielgrzymki motocyklistów i rowerzystów.
O godzinie 16:30 na dróżkach różańcowych rozpoczął się ostatni na Wielkim Odpuście Tuchowskim różaniec na dróżkach. Jak co dzień, wyruszyła na niego pokaźna liczba pielgrzymów i parafian. O godzinie 17:15 już na placu sanktuaryjnym bracia klerycy ze zgromadzenia redemptorystów poprowadzili nabożeństwo drogi krzyżowej, a o godzinie 18:00 rozpoczęły się nieszpory.
Msza święta na zakończenie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego rozpoczęła się o godzinie 18:30. Była ona sprawowana tradycyjnie w intencji darczyńców i ofiarodawców klasztoru, sanktuarium i seminarium w Tuchowie. Przewodniczył jej i kazanie wygłosił ojciec Dariusz Paszyński, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.
Ostatnim już akordem Wielkiego Odpustu Tuchowskiego był Wieczór Maryjny – codzienne wydarzenie kulturalne, organizowane w czasie całego odpustu. Ostatniego dnia, podobnie jak piątego, wystąpiła przed szeroką publicznością Sanktuaryjna Orkiestra Dęta, pod batutą pana Piotra Kucharzyka.
Źródło: br. Jakub Ciepły CSsR