Święty Kościół grzesznych ludzi. Piąty dzień odpustu

fot. br. Jakub Stanisz CSsR 10

fot. br. Jakub Stanisz CSsR

Seniorzy, żołnierze, Rycerstwo Niepokalanej pielgrzymowali do Tuchowa. Piąty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego przebiegał pod hasłem 'Święty Kościół grzesznych ludzi”. Kapłani na kolejnych Mszach świętych przybliżali wiernym trudną prawdę o grzechu, niszczącym relację miłości z Bogiem. Został on jednak pokonany przez Jezusa na krzyżu, który daje nam udział w swoim zwycięstwie przez sakramenty oraz naukę Ewangelii, przekazywaną wiernym przez Kościół.

Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył bp Stanisław Salaterski. Na Eucharystii była obecna pielgrzymka seniorów, emerytów i rencistów, do których słowo skierował ks. biskup. Mówił, że sam Jezus Chrystus jest gwarantem wzrostu Kościoła i jego przetrwania, a także źródłem jego świętości. Biskup Stanisław zauważył, że choć dziś pielgrzymujemy spotkać się z Bogiem i Jego Matką w Tuchowie, aby przyniosło to owoce, musi być w nas zgoda na nawrócenie się, pragnienie przylgnięcia do Boga, a więc i koniecznego odrzucenia grzechu.

Do sanktuarium w Tuchowie przybyła także liczna pielgrzymka Rycerstwa Niepokalanej oraz Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego. Weszli oni na dziedziniec w barwnym korowodzie, z wieloma feretronami i pocztami sztandarowymi. Przybyli z wielu różnych parafii, gdzie rozwija się dzieło św. Maksymiliana Kolbe. Włączyli się w program dnia odpustowego, prowadząc na placu przed bazyliką Koronkę do Bożego Miłosierdzia i Drogę Krzyżową, a także różaniec na sanktuaryjnych dróżkach różańcowych.

Podczas Mszy świętej o godzinie 15:00 słowo do licznie zebranych na placu rycerzy skierował ich moderator – ojciec Ryszard M. Żuber, franciszkanin konwentualny z Niepokalanowa, prezes Narodowego Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej w Polsce. Kaznodzieja podkreślił, że Kościół jest dziełem Boga, całej Trójcy Świętej. Jest on wielkim darem dla człowieka – darem, do którego każdy człowiek ma prawo, ponieważ w Kościele wszyscy doznajemy najwyższego zaszczytu – przyjęcia do Bożej rodziny, otrzymujemy bowiem dar Bożego dziecięctwa i Bożej przyjaźni.

O godzinie 18:30 rozpoczęła się ostatnia już Msza święta piątego dnia odpustu tuchowskiego. Była to zarazem pielgrzymka Wojsk Obrony Terytorialnej oraz żołnierzy AK, osób represjonowanych, kombatantów i harcerzy. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił ks. pułkownik Kryspin Rak z Warszawy – wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego, gen. Wiesława Lechowicza.

Zwracając się do wojskowych, ksiądz Rak przypomniał o znaczeniu służby w nauczaniu Kościoła i dla Ojczyzny. Wyraził on przekonanie, że to właśnie służba jest tym, co pociągnęło większość obecnych na placu wojskowych, ale także księży do wyboru takiej, a nie innej drogi: ofiarnej miłości wyrażonej w czynie.

Po Mszy świętej wszyscy wierni, na czele z pocztami sztandarowymi oddziałów wojskowych, kombatanckich i harcerskich, wzięli udział w procesji eucharystycznej wokół świątyni, zakończonej modlitwą przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Tuchowskiej.

Ostatnim punktem piątego dnia odpustu był koncert Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa. Muzycy dali prawdziwy popis swego talentu pod batutą dyrygenta, pana Piotra Kucharzyka, wykonując wiele utworów muzyki klasycznej, popularnej i filmowej.

 

Źródło: br. Jakub Ciepły CSsR

Exit mobile version