Wakacyjna Trasa RDN tym razem zaprowadziła nas do Wierzchosławic. To właśnie w Wierzchosławicach urodził się i mieszkał Wincenty Witos, w jego zagrodzie mieści się muzeum. Z tego ta miejscowość znana jest w całej Polsce.
W Wierzchosławicach, które znajdują się około 10 kilometrów od Tarnowa znajduje się także zabytkowy kościół parafialny, cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej oraz działa Centrum Kultury Wsi Polskiej.
Ciekawostki o tej podtarnowskiej gminie przekazywali na antenie RDN zaproszeni goście, a liczne atrakcje przyciągnęły całe rodziny.
– Jest bardzo fajne są dmuchańce, są różne zabawy, bański mydlane, dobra wata cukrowa, wszystko za darmo
– mówią najmłodsi mieszkańcy gminy.
Wydarzenie chwalą też rodzice. – Fajna inicjatywa, dzieci mogą się rozerwać.
W kilku antenowych wejściach na żywo słuchacze mogli poznać ciekawą historię Wierzchosławic, a jednym z gości w plenerowym studiu był prawnuk Wincentego Witosa Marek Steindel, który urodził się już po śmierci przywódcy ludowego, i jak wspominał, w domu unikano tematu pradziadka, który nie był ulubieńcem ówczesnych władz.
– O Witosie się nie mówiło – co więcej – rodzina, czyli moja babcia Julia czy moja mama i wujek mieli kłopoty z tym, że właśnie byli bezpośrednio związani z Wincentym Witosem, mieli wezwania na UB, byli przesłuchiwani, byli obserwowani.
Marek Steindel, podkreśla, że kiedy był już nastolatkiem mama często dawała mu za wzór pradziadka. Dziś jest dumny, że jest prawnukiem Wincentego Witosa.
– Jak były jakieś kłopoty w szkole, no a były, to wtedy stawiano mi pradziadka jako wzór – osoby absolutnie obowiązkowej, bardzo dobrze zorganizowanej, wymagającej wiele od siebie, oczytanej. Z tego co przekaz historyczny mówi, to Witos był świetnym mówcą. Kiedy miał wystąpienia w Sejmie to podobno dość często osoby postronne pojawiały się tam tylko po to, żeby wysłuchać przemówienia Witosa.
Miejscem, które skupia całą działalność kulturalno-społeczną jest Gminne Centrum Kultury połączone z kompleksem boisk do piłki ręcznej, siatkówki i teqballa. Dzieci mogą nie tylko uprawiać sport, ale uczyć się gry na instrumentach muzycznych, a także korzystać z lekcji baletu. To niezwykle istotny punkt w procesie socjalizacji młodych ludzi – mówił podczas programu na żywo wójt Andrzej Mróz.
– W tym obiekcie odbywają się i są organizowane wszystkie wydarzenia kulturalne, które organizujemy dla mieszkańców, są to różne uroczystości. Aktualnie trwają półkolonie, tak że dzieci mogą spędzić ciekawie czas.
Okazuje się, że najlepiej w piłkę w okolicy grają młode wierzchosławiczanki. Podopieczne trenera Marka Kowalika z miejscowej Szkoły Podstawowej dostały się do finałów Pucharu Tymbarku, w którym zajęły ostatecznie 9. miejsce na 16 drużyn.
– Sukces największy jaki wystąpił to awans do ogólnopolskiego turnieju Puchar Tymbarku. Przeżycia były niesamowite, całokształt, organizacja, pierwszy raz w życiu spotkałem się z organizacją tak dużego turnieju.
Z kolei smokoszom ryb, Wierzchosławice z pewnością kojarzą się z hodowlą karpia, po którego co roku przed Wigilią przyjeżdżają ludzie z całej Polski.
W tej miejscowości odbywa się także wydarzenie kulturalne z ta rybą w roli głównej, czyli Święto Karpia.
Wakacyjne wyjazdy i transmisje radiowe realizowane są w ramach projektu 'Odkrywamy Małopolskę jakiej nie znacie, czyli wakacyjna trasa z radiem RDN” dofinansowanego z budżetu województwa Małopolskiego.
Kolejnym celem naszej radiowej wyprawy 13 lipca będą Ryglice, natomiast we wtorek, 11 lipca w ramach projektu 'W poszukiwaniu Małopolskich Skarbów’ odwiedzimy Dąbrowę Tarnowską.