W Tarnowie powstanie nowa jednostka związana ze Służbą Więzienną – zapowiedział podczas wizyty w tym mieście wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Nowy inspektorat ma się zajmować zwalczaniem przestępstw, popełnianych przez osadzonych i nie tylko za murami zakładów karnych.
– Czasami pojawiają się różne medialne informacje o tym, że ktoś przemycił narkotyki, ma nielegalny telefon czy komuś groził. Inne służby i jednostki do zwalczania przestępczości wskazywały, że jednak specyfika świata 'za murami’ jest na tyle inna, że najbardziej właściwym do zwalczania tego typu przestępczości, do takiej pierwszej wiedzy, jest właśnie Służba Więzienna, czyli funkcjonariusze, którzy doskonale znają ten świat 'za murami’, za kratami i doskonale znają te relacje, które panują między osadzonymi. Stąd nie ma sensu i potrzeby, żeby angażować inne służby specjalne, które w Polsce funkcjonują, żeby rozpracować taką grupę, potencjalnie funkcjonującą w więzieniach.
Wiceminister Woś podkreślał, że jednym z głównych powodów umieszczenia wydziału zamiejscowego w Tarnowie są warunki lokalizacyjno-geograficzne, choć nie tylko.
– Oczywiście było branych pod uwagę kilka lokalizacji, ale zdecydowaliśmy się na Tarnów także z tego powodu, że te byłe miasta wojewódzkie zasługują na większą uwagę. I różne instytucje powinny być ściągane do tych miast byłych wojewódzkich, miast przecież ważnych na mapie Polski, nie tylko gospodarczej, ale także kulturowej czy związanej z organizacją chociażby więziennictwa.
Zdaniem dyrektora Zakładu Karnego w Tarnowie ppłk. Macieja Możdżenia, ministerialne zaufanie i utworzenie w mieście nowej jednostki to wynik bardzo dobrego funkcjonowania tarnowskich więzienników i jeszcze bardziej zwiększy ich prestiż.
– Dla Zakładu Karnego w Tarnowie, dla Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie to jest bardzo duży prestiż, ponieważ minister zdecydował się, że to właśnie będzie zrobione u nas. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Mam nadzieję, że minister, patrząc na mapę Polski i widząc Tarnów, nie ma żadnych negatywnych skojarzeń, a wręcz przeciwnie. Bardzo ciężko na to pracują funkcjonariusze, którzy są zatrudnieni w naszych jednostkach przy ul. Konarskiego i w Mościcach. Bardzo serdecznie chciałbym im z tego miejsca podziękować, bo bez ich zaangażowania, trudu, poświęcenia nie byłoby szans osiągać tych wyników.
W nowej jednostce usytuowanej w Tarnowie będzie pracować kilkudziesięciu funkcjonariuszy Ministerstwa Sprawiedliwości i Służby Więziennej. Niewykluczone są także dodatkowe zatrudnienia. Organ swoim zasięgiem będzie obsługiwać trzy województwa: małopolskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie.