Odpowiedź na udział w procesie rekrutacji musi być profesjonalna i konstruktywna, niezależnie od wyniku rekrutacji. Nawet jeśli kandydat zostanie odrzucony, a dostanie jasne argumenty dotyczące aspektów, które na to wpłynęły, będzie miał pozytywny obraz firmy, a proces rekrutacji zapisze mu się w pamięci jako profesjonalny i przyjemny. W jaki sposób poinformować kandydatów o wynikach rekrutacji? Na co zwrócić uwagę? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek.
Jak poinformować o negatywnym procesie rekrutacji?
Niezależenie od wyniku procesu rekrutacji, feedback należy się każdemu kandydatowi. „Wieczna cisza” po rozmowie kwalifikacyjnej jest jednym z najczęściej popełnianych błędów rekruterów, który wpływa na wizerunek firmy. Jeśli kandydat nie otrzyma żadnej informacji zwrotnej, to może być zdenerwowany, a to wpłynie na niepochlebne opinie o danym przedsiębiorstwie. Lepiej tego uniknąć, dlatego warto poświęcić czas na poinformowanie o wynikach rekrutacji wszystkich kandydatów. Jak prawidłowo do tego podejść?
- Kontakt telefoniczny zamiast wiadomości e-mail – telefoniczne przekazanie informacji zwrotnej jest bardziej czasochłonne niż wysłanie automatycznego e-maila, jednak świadczy to o indywidualnym podejściu do kandydata i lepiej wpłynie na jego obraz firmy.
- Feedback po rozmowie – udział w procesach rekrutacji pozwala zdobyć kandydatom cenne doświadczenia, więc warto przedstawić mu konkretny feedback, co było dobre, a nad czym warto popracować, aby w przyszłości wiedział, jak ma się lepiej przygotować do rozmowy.
- Prośba o zgodę na zachowanie CV i opinie o procesie rekrutacji – na koniec rozmowy warto poprosić kandydata o zachowanie jego CV do celów przyszłych rekrutacji. Kandydat będzie miał poczucie, że mimo negatywnego wyniku rekrutacji dobrze zaprezentował się na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto przygotować również krótką ankietę na temat rekrutacji i poprosić kandydata o udzielenie odpowiedzi.
Chcesz znaleźć stałą i satysfakcjonującą pracę w IT? Na theprotocol.it czeka na Ciebie mnóstwo ofert!
Jak poinformować o pozytywnym procesie rekrutacji?
Informacja o pozytywnym wyniku rekrutacji również musi zostać przekazana w sposób profesjonalny i taktowny. Wyłoniony kandydat wcale nie musi przyjąć oferty firmy, być może propozycje zatrudnienia dostał również gdzieś indziej. Dlatego też przekazanie informacji o pozytywnym wyniku rekrutacji łączy się z przekonaniem wybranej osoby do podjęcia pracy w Twojej firmie. Jak to zrobić?
- Informacja telefoniczna – rozmowa telefoniczna podkreśla szacunek do kandydata o wiele bardziej niż wysłanie e-maila. Kandydat powinien mieć poczucie, że firma cieszy się na współpracę z nim oraz oferuje mu zdobycie cennego doświadczenia. W rozmowie telefonicznej z wybraną osobą należy przekazać jej, że otrzyma informację e-mailową z ofertą zatrudnienia. Można również zaproponować spotkanie, mające na celu złożenie gratulacji z powodu pozytywnego wyniku rekrutacji i prezentację warunków zatrudnienia.
- E-mail z ofertą zatrudnienia lub spotkanie ze szczegółową prezentacją warunków pracy – rekruter powinien przedstawić konkretne wytyczne obejmujące czas, charakter pracy, warunki podpisania umowy, planowany termin zatrudnienia i proponowaną stawkę. Informacje te przesłane drogą e-mailową lub zaprezentowane na spotkaniu pozwolą kandydatowi na spokojną analizę i podjęcie decyzji.
- Czas na decyzję – wyłoniony kandydat powinien mieć określony czas na podjęcie decyzji i przeanalizowanie warunków zatrudnienia. Sam telefon z pozytywnym wynikiem rekrutacji może być dla wybranej osoby zaskoczeniem, dlatego nie powinno się od razu wymagać podjęcia decyzji pod presją czasu. Warto ustalić dogodny dla obu stron termin, na przykład kilka dni, w których kandydat przeanalizuje wszystkie za i przeciw, a potem zadzwoni z informacją zwrotną.
Oferty pracy w branży IT czekają na Ciebie! Marzysz o pełnej wyzwań pracy i satysfakcjonującym wynagrodzeniu? Wejdź na Pracuj.pl!