Swoje pomysły przedstawiali mieszkańcy, analizy przeprowadzali eksperci, a to po trzech miesiącach zebrane w całość przyniosło sporo propozycji na zmianę przyszłości Tarnowa. Apolityczny think-tank, bo tak o sobie mówią, czyli Inicjatywa Tarnowska podsumowała swoją dotychczasową działalność.
Obniżenie kosztów życia, cięcie wydatków, większe finansowanie sportu, czy inwestycja w przyszłość miasta, czyli młodzież. Seweryn Partyński z Inicjatywy Tarnowskiej mówi, że to tylko część potrzebnych zmian, jednak aby były one możliwe, konieczna jest zmiana w zarządzaniu miastem.
– Trzeba zacząć od zmiany sposobu zarządzania miastem, konieczna jest decentralizacja decyzyjności w magistracie, tak aby ta struktura przypominała bardziej sterowanie przedsiębiorstwem. Sprawne działanie aglomeracji tarnowskiej i strefy inwestycyjnej, przełożyłoby się na pojawienie się nowych inwestorów, miejsc pracy i perspektyw. Warto pomyśleć o połączeniu miasta Tarnowa z gminą Tarnów, co przyniosłoby dodatkowe finanse.
Zdaniem przedstawicieli think-tanku, moment, w którym znajduje się obecnie Tarnów jest kluczowy, aby odwrócić kryzys dotykający wszystkie dziedziny życia.
Wśród propozycji pojawiły się też takie, które za swój cel stawiają rozwój kultury w mieście.
– Centrum Sztuki Mościce jest zarządzane przez Urząd Marszałkowski, tak np. tarnowski teatr moglibyśmy przekazać innej instytucji, która by nią zarządzała. To przełożyłoby się na wyższe finansowanie teatru, przez to mógłby lepiej funkcjonować i zyskalibyśmy na tym kulturalnie
– dodaje Seweryn Partyński.
Członek Inicjatywy Tarnowskiej mówił także, że wielką szansą dla Tarnowa jest największa uczelnia w mieście, czyli Akademia Tarnowska.
– Szansą dla Tarnowa jest nawiązanie współpracy pomiędzy Akademią Tarnowską, a Grupą Azoty i innymi podmiotami, które zajmują się energetyką. Poprzez taką synergię pojawi się konkretny impuls rozwojowy i będzie zachowana fajna relacja rynku i edukacji. Zarówno studenci, jak i przedsiębiorcy mogliby na tym skorzystać.
To tylko część pomysłów na zmianę miasta. O tych dotyczących sportu, edukacji, ekologii czy bezpieczeństwa można przeczytać w mediach społecznościowych Inicjatywy Tarnowskiej.