Są innowacyjne, ekologiczne i nowoczesne. Mowa o projektach zagospodarowania ul. Kolejowej i terenów przy stacji PKP w Dębicy, przygotowanych przez studentów architektury Politechniki Krakowskiej. To już trzecia odsłona konkursu organizowanego przez miasto wspólnie z krakowską uczelnią.
Ponad trzydzieści prac wpłynęło na konkurs pod hasłem 'Kolejowa brama miasta”. Wzięli w nim udział studenci trzeciego roku z Katedry Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Jury, które oceniało projekty zwróciło uwagę na zróżnicowanie tematyczne i oryginalność prac konkursowych, ciekawe rozwiązania projektowe oraz umiejętności warsztatowe. Najwyżej została oceniona praca Adama Wojtasa i Pawła Młynarczyka.
– Dębica kojarzy nam się z wytwórnią opon, dlatego chcieliśmy nawiązać do tak ważnego aspektu i to ten aspekt uwzględniliśmy w projekcie. – Historia przemysłowa tego miasta dlatego pomyśleliśmy, że przetoczymy przez tą ulicę Kolejową taka gigantyczna oponę, która zostawi swój ślad. Jest ślad bieżnika, nawiązaliśmy też do składów chemicznych opon, ale też chcieliśmy nawiązać do historii miasta ponieważ w trakcie czytania na temat Dębicy dowiedzieliśmy się, że na tym terenie znajdowało się getto i postanowiliśmy upamiętnić to
– wyjaśniają studenci.
Jak mówi zastępca burmistrza Jerzy Sieradzki, niektóre prace miały charakter abstrakcyjny, ale większość uwzględniała wszystkie potrzeby ruchu i obiektów, które się tam znajdują.
– Myślimy o tym, aby w najbliższym czasie powstała koncepcja na ścisłe centrum miasta, śródmieście tak, aby nadać mu właściwą, jednorodną i spójną estetykę. Jeśli tylko pojawią się możliwości zdobycia dofinansowania w nowej perspektywie unijnej miasto z pewnością będzie te projekty urzeczywistniać.
Studenci otrzymali od władz miasta pamiątkowe dyplomy i nagrody pieniężne.
Z projektami studenckimi będzie można zapoznać się w Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury.