W ramach projektu 'Sobol’, tarnowscy uczniowie z Koła Geografów IV LO w Tarnowie wraz z nauczycielkami Małgorzatą Kopek i Magdaleną Ścieńską z pomocą geodetów wyznaczyli punkt przecięcia równoleżnika i południka.
Takie miejsca w Polsce są zaledwie są trzy. Oprócz Tarnowa leżą w Krakowie i Rzeszowie. O wydarzeniu opowiadała pani Małgorzata.
– Idea projektu 'Sobol’ powstała dzięki panu Mariuszowi Meusowi, pasjonacie geodezji i geografii, który zgłosił się do nas, czy nie chcielibyśmy wyznaczyć nowego przecięcia południka i równoleżnika. Takich miejsc jest niewiele w Polsce, ostatnio taki punkt był wyznaczony w 1982 roku. Zmieniły się od tego czasu układy odniesień, kontynenty przesunęły się i dotychczasowe pomiary były już nieaktualne.
Uczniowie byli niezwykle podekscytowani zaskakującym odkryciem geograficznym i z chęcią angażują się w tego typu akcje, organizowane przez miłośników geodezji. O swoich wrażeniach opowiedziały uczennice Karolina i Ola.
– Można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, skorzystać z nowoczesnych urządzeń geodezyjnych. – Najpierw wyznaczaliśmy miejsca na kółku geograficznym na mapach, a potem przenosiliśmy to na praktykę. Kto był najbliżej, dostał nagrodę, więc było miło.
Na ziemi tarnowskiej nowy punkt przecięcia można znaleźć w odległości 153 metrów od głazu 'Pielgrzym’ na Górze Świętego Marcina. Projekt 'Sobol” powstał na cześć inż. Mieczysława Sobola, zasłużonego tarnowskiego geodety, który po raz pierwszy w historii odkrył tę wyjątkową lokalizację w 1982 r.