Zasady rekrutacji na studia. Jakie są wymagania? Poradnik kandydata

rekrutacja studia

A portrait of group of university students sitting in classroom indoors, studying

Matury 2023 już za nami. Maturzyści, czyli absolwenci liceów i techników, mogą cieszyć się najdłuższymi wakacjami w życiu. Po zdanym egzaminie dojrzałości pozostaje jeszcze zaplanować swoją dalszą ścieżkę edukacyjną i wybrać przyszły zawód. Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie roku akademickiego 2023/2024. Polskie uczelnie przygotowują się na przyjęcie studentów, opracowują nowe kierunki i specjalizacje. Tutaj pojawiają się różne pytania i wątpliwości związane z zasadami rekrutacji. Poniżej prezentujemy informacje dotyczące przyjęć na studia pierwszego stopnia na Politechnice Krakowskiej.

Zasady przyjęć na studia w roku akademickim 2023/2024 – informacje ogólne

Podstawą przyjęcia na studia I stopnia są wyniki egzaminu maturalnego. Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników zawartych na świadectwie dojrzałości z przedmiotów wymaganych dla poszczególnych kierunków. Każda uczelnia ustala, jak będą liczone punkty w rekrutacji. Określa też warunki, tryby oraz termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji na studia wyższe oraz sposób jej przeprowadzania. Dla większości kierunków studiów prowadzonych na PK obowiązuje następujący wzór: W = W1 + W2, gdzie W1 to wskaźnik dla jednego przedmiotu obowiązkowego wskazanego w przyjętym wykazie (tabeli), natomiast W2 to wskaźnik dla jednego z przedmiotów z tabeli charakterystycznych dla danego kierunku. Na dodatkowe punkty rekrutacyjne mogą liczyć m.in. laureaci/laureatki czy finaliści/finalistki olimpiad i ogólnopolskich konkursów. Kandydat/kandydatka ma możliwość dokonania rejestracji na cztery kierunki studiów I stopnia. Dodatkowo w ostatnim dniu rekrutacji na studia niestacjonarne będzie możliwość piątej rejestracji, ale tylko na studia niestacjonarne. Każda rejestracja jest niezależna, a co za tym idzie, wymaga wniesienia osobnej opłaty rekrutacyjnej. Elektroniczna rejestracja na wszystkie kierunki poza architekturą (https://rekrutacja.pk.edu.pl/project/architektura/), architekturą krajobrazu i inżynierią wzornictwa przemysłowego (https://rekrutacja.pk.edu.pl/project/inzynieria-wzornictwa-przemyslowego/) została zaplanowana w terminie od 6 czerwca do 18 września. Rejestracja na studia niestacjonarne potrwa nieco dłużej – od 6 czerwca do 19 września.

Zasady przyjęć na kierunki: architektura, architektura krajobrazu

Proces rekrutacji na studia może różnić się w zależności od konkretnego kierunku. I tak w przypadku kierunków: architektura, architektura krajobrazu kwalifikacja odbywa się na podstawie wyniku egzaminu maturalnego oraz dodatkowo wyniku oceny portfolio (architektura krajobrazu) lub egzaminu (architektura). Komisja oceniająca złożone przez kandydata/kandydatkę portfolio weryfikuje i ocenia jego/jej predyspozycje do podjęcia studiów w tym zakresie. W złożonym portfolio powinno znaleźć się od 10 do 15 prac rysunkowych formatu A2 (5 prac) i A3 (od 5 do 10 prac) w dowolnej technice. O tematyce prac decyduje kandydat/kandydatka: mogą przedstawiać krajobraz otwarty, krajobraz miejski lub rośliny. Dodatkowo teczkę można uzupełnić o inne prace plastyczne zgodnie z naszymi indywidualnymi zainteresowaniami. Dla studiów I stopnia na kierunku architektura termin rekrutacji zaplanowany jest na maj 2023.

Zasady przyjęć na kierunek inżynieria wzornictwa przemysłowego

Podstawą kwalifikacji na kierunek inżynieria wzornictwa przemysłowego są wyniki egzaminu maturalnego oraz dostarczenie portfolio zgodnie z harmonogramem rekrutacji. Portfolio powinno zawierać własne prace przedstawione w postaci rysunków, szkiców, reprodukcji oraz fotografii. Należy dostarczyć je w formie elektronicznej – wgrać do programu rekrutacyjnego. Oceny złożonych prac dokonuje Wydziałowa Komisja Egzaminacyjna powołana przez Dziekana Wydziału. Wskaźnik rekrutacyjny dla kandydatów/kandydatek ubiegających się o przyjęcie na kierunek IWP liczony jest zgodnie ze wzorem: W = E + P lub W = E + 2R, gdzie E oznacza liczbę punktów uzyskanych za ocenę portfolio, a P i R oznaczają odpowiednio wynik procentowy uzyskany z części pisemnej egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym (P) lub rozszerzonym (R).

Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego.

 

Exit mobile version