Igrzyska Europejskie. Francuska sobota w Tarnowie. ‘Trójkolorowi’ z trzema medalami we wspinaczce

20230624 TARNOW MS 0123

Sobota (24.06) była kolejnym dniem zmagań wspinaczy w ramach Igrzysk Europejskich na terenie kampusu Akademii Tarnowskiej. Tym razem do walki o medale nie włączyli się reprezentanci Polski, a największe powody do zadowolenia mogli mieć Francuzi, którzy zdobyli dwa złota oraz srebro i sobotnią noc w Tarnowie pewnie zapamiętają na długo.

Niestety od początku pogoda nie rozpieszczała zawodników. Było pochmurno i w trakcie trwania zawodów co chwilę pojawiał się deszcz. Co prawda eliminacje w boulderingu kobiet i mężczyzn, które ruszyły od godziny 11.00, w miarę przeszły sprawnie, ale z pewnością nie były to idealne warunki dla wspinaczy.

Jako pierwsi na ściance pojawili się mężczyźni. Na starcie zameldowało się 18 zawodników, w tym Jakub Ziętek, którzy liczyli, że znajdą się w finałowej szóstce. Niestety sztuka ta nie udała się naszemu reprezentantowi, który ostatecznie zajął ex aequo 17. miejsce. Eliminacje wygrał reprezentant Wielkiej Brytanii Dayan Akhtar.

Po zmaganiach eliminacyjnych mężczyzn przyszedł czas na kobiety. Wśród pań, nasz kraj reprezentowała Bianka Janecka. 20-latce, podobnie jak Ziętkowi, jednak nie poszło najlepiej, gdyż nie udało jej się zaliczyć topu, ani żadnej strefy i ukończyła zawody na 15. pozycji wraz z dwoma innymi zawodniczkami. Z kolei  pierwsze miejsce w eliminacjach zajęła Francuzka Zelia Avezou.

W sesji wieczornej, która miała się rozpocząć o godzinie 20.00 zaplanowano za to finały kobiet i mężczyzn w konkurencji na prowadzenie. Obfite opady deszczu spowodowały jednak, że start rozgrywek finałowych trzeba było opóźnić o półtorej godziny, by osuszyć ściankę. Istniała nawet taka obawa, że zawody mogą zostać przeniesione na niedzielę, ale finalnie udało się je rozegrać.

Kibice, którzy mimo kiepskiej pogody, licznie zjawili się na terenie Akademii Tarnowskiej, zobaczyli bardzo ciekawe i emocjonujące zawody, które jednak odbyły się bez zawodników z Polski. Wśród rozgrywek kobiecych złoto Igrzysk Europejskich zdobyła reprezentantka Francji Camille Pouget, osiągając wynik 43+ i o punkt wyprzedziła swoją koleżankę z kadry Zelię Avezou. Z kolei na najniższym stopniu podium stanęła Czeszka Tereza Siruckowa, która zdobyła 39 punktów.

Po rywalizacji kobiet przyszedł czas na panów. Tutaj też walka o medale była niezwykle zacięta i o tym, kto ostatecznie stanął na podium decydowały niemal detale. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobył również reprezentant Francji Diego Fourbet, który minimalnie okazał się lepszy od Włocha Giorgio Tomatisa. Natomiast brąz przypadł w udziale Austriaka Mathiasa Poscha.

Niedziela (25.06) będzie ostatnim dniem zmagań wspinaczy w Tarnowie. O ostatnie komplety medali będą rywalizować kobiety i mężczyźni w finałach konkurencji boulderingu.