W marketingu, w którym cały czas zachodzą dynamiczne zmiany, wykorzystuje się przeróżne trendy. Storytelling nie jest nowością, ale właśnie mocnym trendem w content marketingu. Praktycznie codziennie słyszymy jakieś historie, ale mimo to jesteśmy w stanie zapamiętać tylko część z nich. Czy opowiedzenie historii związanej z marką lub produktem może przynieść oczekiwane efekty w działaniach marketingowych? Dowiedz się więcej na temat storytellingu.
Storytelling – o co chodzi?
W świecie ogromnej konkurencji coraz trudniej zwrócić uwagę klientów. Storytelling to tworzenie i opowiadanie historii, która ma angażować odbiorców. Umożliwia zwrócenie uwagi na markę bez nachalności, nie nakłaniając konsumentów bezpośrednio do zakupu produktu. Efektem historii usłyszanych przez klientów jest np. rozwiązywanie przez nich problemów. Poza tym, mogą się wczuwać w bohaterów, o których słyszą w historiach. Od wieków powstają przeróżne opowieści. Najstarszym znalezionym do tej pory przedstawieniem historii jest jaskinia Chauvet we Francji. Ponoć znalezione malowidła, prezentujące erupcję wulkanu, powstały 36 000 lat temu.
W dużej mierze już tamta forma spełniła swoje zadanie – przekazała informację. Wiemy o niej tysiące lat później i rozumiemy, na czym polegał przekaz. Storytelling w marketingu odgrywa podobną rolę, wykorzystuje różne formy przekazu, a dobrze zrealizowany może przynieść znakomite efekty.
Storytelling – z czego powinna się składać historia?
Klientom przeważnie najbardziej odpowiadają historie, z którymi mogą się utożsamiać. Dlatego powinny dotyczyć ich samych – nie mają to być opowieści o firmie. Wtedy odbiór może być taki, że marka rozumie klienta i ma produkty odpowiadające jego potrzebom, więc warto jej zaufać. Kluczowym elementem historii powinien być jeden bohater, z którym ta opowieść będzie kojarzona. Następnie należy pokazać problem, który zostanie rozwiązany za pomocą Twojego produktu lub usługi. Na koniec trzeba jeszcze zamknąć fabułę i wykorzystać wezwanie do działania (CTA). Masz to wszystko? Zatem możesz opowiedzieć klientom historię, ale jej sukces zależy od wielu czynników.
Storytelling – dlaczego warto?
Klienci są zmęczeni tradycyjnymi reklamami. Każdego dnia spotykają się z taką liczbą komunikatów, że w zdecydowanej większości nawet ich nie zauważają. Mowa tutaj o ślepocie reklamowej. Opowiadanie historii stało się rozwiązaniem, które lepiej sprawdza się w osiąganiu celów marketingowych. Dobre jej przekazanie, które trafi do odbiorcy, zainteresuje go, nie tylko umożliwia wypromowanie produktu, ale także wzmacnia pozytywny wizerunek marki, wzbudzi emocje oraz pozwoli zbudować więź między klientem i odbiorcą.
Storytelling – przykłady
Dotąd opowiedziano wiele historii, które odniosły sukces. Tak naprawdę ta forma komunikacji się nie nudzi. Firmy wciąż wymyślają nowe opowieści, które potrafią zainteresować. Oto przykładowe historie, o których warto wspomnieć:
Disney – reklama Disneylandu w Paryżu pokazała możliwości marki. To opowieść o małym kaczątku, które znajduje komiks o Kaczorze Donaldzie i ma obsesję na punkcie tego bohatera. Kiedy zbliża się zła pogoda, kaczątko wraz z rodziną musi uciekać, zostawiając za sobą ukochany komiks. Rodzina przeżywa zimną, mokrą noc, zanim ponownie pojawi się słońce i niespodziewanie dotrze do Disneylandu w Paryżu. Tam kaczątko zostaje powitane przez nikogo innego jak Kaczora Donalda. Film możesz zobaczyć tutaj: youtu.be/G4qMqbL9ACo.
Manchester United – ten klub piłkarski przygotował kampanię reklamową skierowaną na rynek chiński. Historia „Wake Up The Devil Inside You” to seria filmów łączących piłkę nożną, mangę i gry, która miała inspirować chińskich fanów futbolu. Gwiazdy Manchesteru United wykorzystują swoje umiejętności do walki ze złymi siłami pozaziemskimi, aby ratować świat. Film możesz zobaczyć tutaj: vimeo.com/286199396.
To tylko 2 przykłady, a udane akcje storytellingu ma za sobą mnóstwo marek. Więcej na temat takich działań możesz przeczytać w tym artykule: https://responsywnie.pl/storytelling/.