Zmiany w budżecie obywatelskim Nowego Sącza. Nie wszystkie uwagi wzięte pod uwagę

magistrat

50% pieniędzy na projekty ogólnomiejskie, 50% na osiedlowe. Nowosądeccy radni przegłosowali zmiany w zasadach przeprowadzania budżetu obywatelskiego, ale pozostał spory niedosyt.

Dużą zmianą jest podział pieniędzy na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe – po 50%.

Jeśli chodzi o projekty osiedlowe, 50% kwoty na te projekty będzie dzielone wedle liczby mieszkańców, a druga połowa według powierzchni osiedla.

Projekt ogólnomiejski musi mieć co najmniej 20 osób popierających, w przypadku osiedlowych jednego, ale nie wlicza się w to wnioskodawców.

Jeśli chodzi o samo głosowanie, z jednego numeru telefonu będzie można oddać nie 3 a 2 głosy.

Projekty ogólnomiejskie nie mogą być tzw. miękkimi, czyli dotyczyć spotkań integracyjnych, zajęć czy warsztatów.

Jak mówi Kamila Mateja, kierownik Biura Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miasta Nowego Sącza, zmiany uchwały z 2019 roku były konieczne. Za pośrednictwem radnych mieszkańcy mogli zgłaszać swoje uwagi do zmian w budżecie obywatelskim.

– Wszystkie zgłoszone uwagi zostały przeanalizowane przez radców prawnych, sekretarza miasta, wiceprezydent Magdalenę Majkę oraz przez inspektora ochrony danych osobowych. Ze zgłoszonych uwag do projektu uchwały została wprowadzona jedna – obowiązek opublikowania imienia i nazwiska wnioskodawcy

Jak dodała Kamila Mateja, chodzi o to, by nie było wątpliwości, kto jest autorem propozycji do budżetu obywatelskiego.

Radni PiS nie byli zadowoleni, że wiele sugestii nie zostało wziętych pod uwagę.

– Żaden wniosek naszego klubu nie został uwzględniony. Dlatego też Komisja Finansów Publicznych opiniowała uchwałę negatywnie

– mówiła Teresa Cabała.

– Chcieliśmy, żeby w komisji weryfikującej wnioski byli wylosowani przedstawiciele mieszkańców i radni opozycyjni, a przedstawiciel największego klubu opozycyjnego w radzie miasta był przewodniczącym tej komisji. Chodziło nam o to, by opozycja patrzyła na ręce urzędnikom, by projekty były właściwie weryfikowane

– dodał radny Michał Kądziołka.

Był też pomysł, by posiedzenia komisji weryfikującej budżet obywatelski były transmitowane na żywo.

Przedstawicielka Urzędu Miasta Nowego Sącza wyjaśniała, że uwagi co do realizacji projektów zostały odrzucone, bo nie były zgodne z ustawą o samorządzie gminnym.

Radny Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Fecko podkreślił, że w jego przypadku uwzględniono jedynie uwagę o jawności autora projektu do budżetu obywatelskiego.

– Proponowaliśmy też, by niemożliwe było zgłaszanie w projektach usług, które już istnieją np. nauki pływania. Ponadto chcieliśmy eliminacji imprez biesiadno-wyjazdowych, co nie spodoba się niektórym radnym

Grzegorz Fecko podkreślał, że nie jest zwolennikiem wycieczek organizowanych w ramach budżetu obywatelskiego, szczególnie tych poza Nowy Sącz.

Zmiany w uchwale dotyczącej budżetu obywatelskiego zostały zaakceptowane, choć odrzucono proponowane poprawki radnych Józefa Hojnora i Dawida Dumany. W głosowaniu 13 radnych było za, 6 przeciw, 2 nie głosowało, 2 było nieobecnych.

Kolejny krok do budowy spalarni śmieci w Nowym Sączu. Jest zgoda radnych na zmiany w studium!

Exit mobile version