‘Tu jest mój dom’. Młodzi wierzą w lepszy Tarnów i mają pomysły jak go zmienić

353057931 604745268117644 5544568259955775398 n

Wykorzystać potencjał historyczny i turystyczny miasta, stworzyć tanie mieszkania na wynajmem, nowe miejsca wypoczynku i przyciągnąć nowych inwestorów – to pomysły młodych ze Studenckiego Koła Naukowego ‘Lex’ działającego przy Akademii Tarnowskiej, aby Tarnów był miastem, z którym młodzi ludzie będą wiązali swoją przyszłość.

Zanim studenci zaprezentowali swoje projekty w ramach konkursu ‘Tu jest mój dom’, przeprowadzili ankiety wśród tarnowskiej młodzieży, aby sprawdzić czy Tarnów jest dla nich atrakcyjny.

– Przeprowadziliśmy badania wśród młodzieży, głównie maturzystów. Była to rozmowa i ankieta i wyniki są niepokojące. Jeżeli chodzi wybór uczelni wyższych i przyszłość, to młodzi nie planują wybierać Tarnowa. Dużo młodych mówi, że to miasto jest idealne, żeby wrócić tutaj na starość. Jeżeli ten trend się utrzyma, to niedługo będziemy mogli zamienić hasło ‘Tarnów Polski Biegun Ciepła’ na  ‘Tarnów Dom Spokojnej Starości’. Tarnowska młodzież jest ambitna, ma dużo pomysłów, tym młodym się chce. Pozostaje tylko kwestia czy to zostanie zrealizowane

– mówił student Akademii Tarnowskiej Michał Warchoł.

W odpowiedzi na niepokojący trend studenci przygotowali pomysły, aby na nowo ożywić Tarnów.

Pierwsza grupa przekonywała, że warto zainwestować w większą liczbę miejsc odpoczynku, czyli tereny zielone, parki, stworzyć rolkostradę oraz pomyśleć o tanich mieszkaniach na wynajem, aby Tarnów był miejscem nie tylko pracy, ale odpoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu.

Z kolei druga grupa przekonywała, że warto stworzyć w mieście warunki, które zachęcą i ściągną inwestorów, którzy dadzą nowe, dobrze płatne miejsca pracy.

– Kluczowe jest to, aby młodzi ludzie mieli poczucie, że tutaj znajdą pracę. Po tym jak skończą studia z czegoś trzeba żyć, za coś trzeba utrzymać rodzinę, którą będą chcieli założyć. Potrzeba miejsc pracy, jeśli ich nie będzie to ciężko, aby nie wyjeżdżali. Nie ukrywajmy, że w większych miastach jest łatwiej, bo jest tam więcej miejsc pracy. Natomiast przynajmniej część młodzieży wiąże swoją przyszłość z Tarnowem. Chociażby fakt, że teraz jesteśmy Akademią Tarnowską może sprawić, że coraz więcej młodych będzie zostawało w Tarnowie

– mówi student Przemysław Kozioł.

Studenci podkreślali także, że warto wykorzystać potencjał Akademii Tarnowskiej i zwiększyć dofinansowania dla uzdolnionych uczniów, aby mieli poczucie, że są tutaj doceniani oraz wspierani w swoim rozwoju.

Natomiast trzecia grupa zwróciła uwagę na to, aby wykorzystać potencjał turystyczny i bogatą historię miasta.

– Mamy duży wachlarz możliwości, których nie wykorzystujemy. Opcją rozwoju jest na pewno nasza turystyka, której nie rozwijamy, bo naprawdę mało jest grup zwiedzających Tarnów, które by mogły poznać naszą bogatą historię. Według nas za mało jest organizowanych różnych spotkań, czy wydarzeń dla młodzieży, a sama komunikacja miejska też pozostawia wiele do życzenia. Brakuje też tanich mieszkań dla młodych

–  mówi studentka Anna Kukułka.

Same pomysły to jedno, jednak ich wprowadzenie w życie to drugie. Podczas finału konkursu Samorząd Studencki Akademii Tarnowskiej podpisał porozumienie z Młodzieżową Radą Miejską, aby pomysły, które zostały zaprezentowane dotarły do osób, które Tarnowem zarządzają.

Jak mówi przewodniczący rady Tomasz Kowalski, aby te pomysły mogły zostać zrealizowane potrzebna jest współpraca wszystkich osób, które mają wpływ na to, w jakim kierunku zmierza Tarnów.

– Konsekwentnie stoję na stanowisku, że młodzi wcale nie chcą wyjeżdżać z naszego miasta, czasem są po prostu do tego zmuszeni. Chodzi o to, aby stworzyć im komfortowe warunki do życia, nauki, rozwoju, pracy, czy prowadzenia pierwszych biznesów. Wszyscy tworzymy ten wielki miejski organizm, jesteśmy w pewnym sensie wielką rodziną. Do rozwoju Tarnowa potrzebna jest współpraca wszystkich podmiotów, które ten miejski organizm tworzą. Dlatego w przypadku młodych i ich sytuacji duże znaczenie ma postawa Rady Miejskiej i Młodzieżowej Rady Miejskiej w Tarnowie. 

Z tego względu na wydarzenie młodzi zaprosili Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowie Jakuba Kwaśnego, który zasiadł w jury konkursu.

Studenci Koła Naukowego ‘Lex’ przygotowywali swoje prace i prezentacje już od kwietnia, najpierw prowadząc badania wśród tarnowskiej młodzieży, a potem wyciągając z nich wnioski i szukając pomysłów na stworzenie z Tarnowa lepszego miasta przyszłości.

Konkurs był częścią projektu ‘Myśl globalnie, działaj lokalnie! Włączanie studentów do aktywności samorządowej’ realizowanego w ramach grantu ‘Aktywizacja Młodzieży w Samorządach w woj. śląskim i małopolskim’.

Exit mobile version