To urządzenie zdecydowanie polepszy diagnostykę m.in. chorych onkologicznie i skróci czas oczekiwania pacjentów na wynik. Mowa o Cyfrowym Pozytonowym Tomografie Emisyjnym PET, który jeszcze w tym roku ma zostać zainstalowany i uruchomiony w szpitalu im. św. Łukasza w Tarnowie.
Pozytonowa tomografia emisyjna jest szeroko wykorzystywana w diagnostyce chorób nowotworowych, ale także neurologicznych czy kardiologicznych. Cechuje się dużą czułością wyniku, a także wykonuje się skan całego ciała pacjenta, przez co można skrócić czas potrzebny na diagnostykę i wyeliminować inne zbędne badania.
Jak mówiła w rozmowie Słowo za Słowo dyrektor szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie Anna Czech, obecnie większość procedur leczenia chorych onkologicznych, w tym radioterapii, opiera się właśnie na obrazach z PET.
– Ponad rok temu, a prawie dwa, doszliśmy do takiego wniosku, że potrzebny jest w szpitalu PET dla jeszcze pełniejszej diagnostyki. To się bardzo przyda szczególnie dla chorych z rakiem płuc, których jest naprawdę bardzo wielu. Do momentu podjęcia radioterapii trzeba być zdiagnozowanym bardzo dokładnie, cały obraz ciała, stan zdrowotny, co to urządzenie umożliwia.
Do tej pory na całym świecie jest ponad 500 ośrodków, które dysponują skanerem PET. W Polsce takich urządzeń jest 20. Najbliżej znajdują się w Krakowie, jednak terminy badania i oczekiwania na wynik są długie, dlatego posiadanie takiego sprzętu w tarnowskim szpitalu pozwoli zdecydowanie skrócić ten czas.
– dodaje Anna Czech.
Nowe urządzenie tego typu to koszt około 10 milionów złotych. Szpital jednak nie będzie musiał wydać takiej kwoty. Ośrodek zdrowia pozyskał inwestora (zewnętrzną firmę), który zakupi sprzęt i będzie przeprowadzał badania na NFZ, a szpital jedynie będzie wynajmował miejsce.
– O to zadbaliśmy, żeby to był dobrej jakości i nieużywany sprzęt, tylko nowy, który będzie nam służył m.in. jako tomograf. Szpital nie jest inwestorem, tylko go zdobyliśmy. Oczywiście zdobyliśmy już wszystkie niezbędne pozwolenia rady społecznej i marszałka województwa. Firma zainwestuje w sprzęt, a szpital pozyska kontrakt z NFZ i będziemy im zlecać badania jako podwykonawcy
– wyjaśnia dyrektor szpitala im. św. Łukasza.
Dzięki temu urządzeniu możliwe jest uwidocznienie i zlokalizowanie nieprawidłowości już na poziomie komórki lub grupy komórek, nawet jeśli anatomicznie dany fragment narządu niczym nie różni się od otaczających go tkanek. W dzisiejszym leczeniu onkologicznym, pozwala na wczesne wykrycie i włączenie wysoce skutecznych terapii, takich jak immunoterapia i radioterapia.
Co prawda nie ma podanej konkretnej daty uruchomienia tomografu PET, ale jak przekazuje dyrekcja, nowoczesny sprzęt w 'Nowym Szpitalu’ powinien pojawić się jeszcze w tym roku.