W Krościenku nad Dunajcem zostało uroczyście otwarte Centrum Ekologii Integralnej [ZDJĘCIA]

kroscienko ruch061

Budowa Centrum Ekologii Integralnej przy tutejszym ośrodku Ruchu Światło-Życie rozpoczęła się pod koniec lipca 2020 roku u stóp Kopiej Górki, czyli w dawnym sadzie. Teraz budynek został poświęcony przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.

Otwarcie Centrum zbiegło się też z 50. rocznicą oddania Ruchu Światło-Życie Niepokalanej, Matce Kościoła.

Od trzech lat w pięknym otoczeniu doliny Dunajca, pogranicza Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorców można było obserwować kolejne postępy prac związane z budową. Od 9 czerwca 2023 roku nowe centrum jest już dostępne dla wszystkich. W krótkim czasie powstał duży, nowoczesny i ekologiczny budynek co zauważali też członkowie ruchu, którzy przyjechali na oficjalne otwarcie.

– Pięknie to wygląda. Wszystko pachnie jeszcze świeżością. Myślę, że będzie służyło zgodnie z przeznaczeniem dla dobra społeczeństwa, kościoła i wszystkich dzieł, które były zamierzone. Brakowało takiego miejsca w Krościenku. Podoba mi się, że jest to miejsce otwarte na prawdy, jakie daje nam Pan Bóg

– mówili uczestnicy uroczystego otwarcia.

W uroczystościach uczestniczyli politycy, parlamentarzyści, samorządowcy i osoby zaangażowane w dzieło Ruchu Światło-Życie. Budynek przyjechał poświęcić biskup tarnowski Andrzej Jeż, który osobiście był związany z Krościenkiem na początku swej kapłańskiej drogi. Jak podkreślał, wybrano idealne miejsce pod taką misję.

– Chyba nie ma lepszego miejsca na usadowienie Centrum Ekologicznej Integracji, jak właśnie Krościenko, które ma różne wymiary. Pozwalają one współczesnemu człowiekowi, często rozbitemu wewnętrznie i nie tylko, żyjącemu w niezwykłym chaosie zdarzeń, wejść w przestrzeń integracyjna na wszystkich poziomach – duchowym, psychicznym, budowania relacji z drugim człowiekiem, z kulturą i naturą

– mówił biskup Jeż.

Centrum Ekologii Integralnej ma być miejscem dla osób szukających odpoczynku w otoczeniu natury, ale też chcących poznać trochę inną narrację na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Jak dodaje ordynariusz diecezji tarnowskiej, szeroko pojęta ekologia powinna polegać na tym, aby nie szkodzić dziełu stworzenia, ale go wspomagać.

– Mogę powiedzieć, że mam dwa lasy rodzinne. Jeden ponad 40 lat temu zostawiłem, aby sam się sterował, a drugi prowadzę lekko interweniując w niego. Muszę powiedzieć, że ten pozostawiony, czyli wydawałoby się czysta ekologia, jest w gorszym stanie niż ten prowadzony. Czyli ręka człowieka jest potrzebna.

Ruch Światło-Życie jest jednym z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II. Gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół.

Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki.

Exit mobile version