Pierwsza polska prezentacja wystawy: 'Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie’ już dzisiaj (6.06) odbędzie się w Tarnowie.
Na wystawie można znaleźć zdjęcia z odnalezionego pudełka w 1997 roku w dziale antropologicznym Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu z napisem 'Tarnowscy Żydzi 1942′. To fotografię ponad stu rodzin żydowskich, łącznie 565 mężczyzn, kobiet i dzieci, w okupowanym przez Niemców polskim mieście Tarnowie. Spośród nich tylko 26 osób przeżyło Holokaust i mogło przekazać tę historię dalej.
Jak mówi prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie Adam Bartosz, zdjęcia pochodzą z 1942 roku, kiedy wiosną w Tarnowie odbywały się badania antropologiczne.
– To pudełeczko to jest zupełnie drobny element kartoteki osób badanych antropologicznie przez dwie antropolożki, wiedenki, które były tutaj oddelegowane. Wyniki tych badań zostały ewakuowane z Krakowa do Niemiec. Natomiast część materiałów jest w archiwum wiedeńskim, to właśnie te kartoteki w tym pudełeczku, które mamy na ilustracji.
Wystawa składa się z czterech elementów: ścian tematycznych stanowiących wprowadzenie, chronologicznej trasy zwiedzania z tablicami rodzinnymi, 'Archiwum zdjęć” i stacji multimedialnych.
Ściany tematyczne wprowadzają zwiedzających w tematykę pięciu rozdziałów. Trasa chronologiczna opowiada historię Tarnowa, zawiera historie rodzinne i biografie. Sercem wystawy jest 'Archiwum zdjęć”. W stacjach multimedialnych zwiedzający mogą oglądać wywiady wideo z ocalałymi oraz przeszukiwać bazę danych pod kątem konkretnych osób i rodzin.
Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 6 czerwca w galerii BWA Tarnów mieszczącej się w Pałacyku Strzeleckim.
Początek o godzinie 18. Wystawa będzie czynna do 24 września 2023 roku. Wstęp wolny.
Za sprawą historycznego pudełka będzie można poznać losy tarnowskich Żydów