Leśny Dzień Dziecka z kinem plenerowym RDN [ZDJĘCIA]

20230604 192438

Jak rozpoznać drzewo po liściach? Co można zrobić z drewna? Skąd wiadomo ile drzewo ma lat? Do czego służy młotek leśniczy? Co robi w lesie „leśna policja”? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy Leśnego Dnia Dziecka.

Na wszystkich chętnych na polanie nieopodal Ścieżki Przyrodniczo-Leśnej Lasy Wierzchosławickie czekały gry i zabawy, stoiska edukacyjne, dmuchańce czy konkursy z nagrodami.

Uczestnikom bardzo przypadła do gustu taka forma spędzania wolnego czasu.

– Dzieciaki potrzebują kontaktu z przyrodą, z wiedzą, z informacjami. Możemy zaobserwować życie pszczół, możemy rozpoznawać gatunki drzew. – Bardzo mi się podobało. Dowiedziałam się bardzo dużo o drzewach w lesie. – Dotykałam drewno. – Można się czegoś dowiedzieć o różnych zwierzętach, drzewach. Musiałam dopasować słój do dębu i potem dostawałam pieczątkę. – Kolorowałam sarenkę. – Przybijałam do drewna stempel.- Zbierałam pieczątki. – Super pomysł. Dzieci mogą się coś fajnego dowiedzieć, nauczyć czegoś poza różnymi zabawami i zdobędą wiedzę. Fajna sprawa. – Dowiedziałam się ile drzewo ma lat. – Mogłam zmierzyć drzewo. – To jest zawsze dobry sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Mogą się przy okazji czegoś ciekawego dowiedzieć. Edukacja przez zabawę. – Pierwszy raz jesteśmy na takiej imprezie. Bardzo fajna i mam nadzieję, że to nie będzie ostatnia tego typu impreza dla dzieci. – Zaskoczyła mnie sama atmosfera, chociażby zabawy dla dzieci. To jest fajnie zrobione. – Zobaczyłam gdzie mieszkają pszczoły. – Bardzo dużo informacji na temat lasu, nadleśnictwa. – Przekroje drzewa. Pan uczył nas liczyć słoje, szacować wiek drzewa. Znakomite. I dzieci skorzystały i dorośli, my rodzice. Jak najwięcej takich imprez w plenerze. – Ja nie znałam wszystkich gatunków drzew, także dla mnie to była ciekawa lekcja.

Rodzice z dziećmi mogli wziąć udział w grze „Leśni Odkrywcy”, podczas której zdobywali wiedzę o lesie oraz pieczątki, które zamieniali na nagrody.

Jak mówi Zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska Agnieszka Bednarz-Kochmańska, gra edukacyjna cieszyła się bardzo dużą popularnością.

– Przede wszystkim dzieci uczą się poprzez zabawę, mogą dotknąć, mogą coś poczuć, mogą wykonać jakieś zadanie i myślę, że to jest atrakcyjna forma przekazywania wiedzy. Rodzice również są zainteresowani, podchodzą, pytają. Myślę, że nasz pomysł tutaj przyciągnął dużą liczbę osób i że jest to ciekawa propozycja. Sama ta frekwencja, którą tutaj obserwujemy na spacerach nie tylko w weekendy, w tygodniu jest troszeczkę mniej. Ludzie chcą, przychodzą, bo tutaj czują oddech świeżego powietrza, obcują z przyrodą i myślę, że ludzie doceniają przyrodę.

Na zakończenie Leśnego Dnia Dziecka odbył się seans filmowy Kina Plenerowego Radia RDN. Kinomaniacy mogli obejrzeć film „Kuba Guzik.

Organizatorem Leśnego Dnia Dziecka było Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska. Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.

 

Exit mobile version