– Rzemiosło było i będzie. Bez rzemiosła, bez usług nie da się żyć – podkreślali uczestnicy Święta Rzemiosła w Tarnowie. Całość rozpoczął uroczysty pochód z siedziby Cechu Rzemiosł Różnych w Tarnowie przy ulicy Kopernika do Bazyliki Katedralnej. W tarnowskiej katedrze rzemieślnicy zrzeszeni w Izbie Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Tarnowie uczestniczyli w Mszy świętej pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża.
W tarnowskich obchodach Święta Rzemiosła uczestniczyli także rzemieślnicy z Bochni, Brzeska, Dąbrowy Tarnowskiej, Pilzna, Dębicy, Nowego Sącza i Krakowa. W rozmowie z reporterką RDN podkreślali, że to trudne czasy dla rzemiosła, w których coraz trudniej znaleźć następców.
– Tylko Ci co kochają i jeszcze mają serce rzemieślnicze to zostali, a reszta pozakładała duże firmy, bo z naszego rzemiosła wyszły bardzo potężne firmy, a tutaj są rzemieślnicy tacy, którzy zatrudniają do dwudziestu, trzydziestu osób. Młodzież się nie pcha. – Jest gorzej na przestrzeni lat. Do transformacji był obowiązek zrzeszania i było w tarnowskim Cechu ponad dwa tysiące rzemieślników. Duży problem jest w tej chwili z piekarzami. Bardzo mały nabór jest do zawodu. Jeden, dwóch uczniów na rok, a były lata, że było po trzydziestu, czterdziestu samych piekarzy. – My jako rzemieślnicy, Izba Rzemieślnicza, Cech Rzemiosł Różnych próbujemy działać w takim kierunku, żeby jednak podnosić to rzemiosło jak na najwyższe poziomy. Szkolimy młodzież, mamy swoje szkoły rzemieślnicze. – Rzemiosło było i będzie. My staramy się przekazać pałeczkę młodym adeptom, młodym uczniom. – Każdy ma jakąś swoją ścieżkę zawodowa i to są takie czasy gdzie jest bardzo dobrze i też są spadki i też trudności ogromne. – Rzemiosło w naszym odczuciu jest cały czas spychane do poziomu zerowego i to jest bardzo przykre, a jednak to na tym rzemiośle bazuje cała gospodarka. To jest tak zwana klasa średnia, to dźwigało całą gospodarkę narodową, a tu się okazuje, że inwestujemy i dopuszczamy wielkie korporację, a rzemiosło tłumimy i to jest dla nas bardzo przykre. – W tej chwili to jest nadzieja na jeszcze lepsze perspektywy dla rzemiosła. Prowadzę zakład rzemieślniczy. Wtedy było trudno, a teraz jest coraz lepiej. Mam nadzieję, że nie będzie gorzej bo gdybyśmy nadzieję stracili to ostatnia deska ratunku.
Młodzież kształcąca się w szkołach branżowych widzi szansę na rozwój rzemiosła w nowoczesnych technologiach.
– Wydaje mi się, że jest na pewno o wiele ciężej ze względu na technologię. Trzeba się zaangażować do nauki. – Jak na razie nie planuje, nie wiem czy zostanę mechanikiem, ale może w następnych latach będę próbował jako mechanik samochodowy. Chce się dostać na drugi stopień. Mechanika się zmienia, technologia się zmienia. Dawniej były prostsze auta. – Wydaje mi się, że Ci ludzie teraz mają większe możliwości. Mają pomoc gdzieś tam odgórną, jakieś dofinansowania z państwa więc wydaje mi się, że jest na plus. – Rzemiosło w dzisiejszych czasach na pewno przez komunikację mamy łatwiejszą, rozszerzoną na przykład przez Internet. Można się łatwiej porozumieć na jakieś zebrania i tego typu sprawy. Sądzę, że rzemiosło ma się dobrze i będzie się miało coraz lepiej. – Teraz jest prościej i lepiej na pewno. – Na pewno jest łatwiej. Mamy dużo więcej sprzętu i wiele rozwiązań.
Tegoroczne Święto Rzemiosła wpisuje się w jubileusz 90-lecia Związku Rzemiosła Polskiego. Jak podkreśla prezes Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości Andrzej Kuta, rzemiosło to bardzo ważna gałąź gospodarki.
– To piękny jubileusz. Rzemiosło od zarania było potrzebne, jest potrzebne i będzie potrzebne bo bez rzemiosła nie da się żyć. Musi funkcjonować. Usługi te wszystkie mimo transformacji ustrojowej i mimo nowoczesnych technologii to tradycyjne polskie rzemiosło musi istnieć i będziemy robić wszystko żeby dalej można kształcić i szkolić nowych ludzi, żeby mogli nas kiedyś w przyszłości zastąpić.
Uczestnicy złożyli również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, a podczas uroczystej Gali Rzemiosła, która odbyła się w auli Urzędu Wojewódzkiego, wręczono odznaczenia zasłużonym rzemieślnikom.