Od kliku dni w Parku Strzeleckim w Tarnowie leży przewrócone pokaźnych rozmiarów drzewo, które z ziemi wyrwane zostało niemal z korzeniami. Mieszkańcy zastanawiają się co było tego przyczyną i czy mogą w tym popularnym w mieście, przyrodniczym miejscu czuć się bezpiecznie.
Jak mówi w rozmowie z RDN Małopolska zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Miejskiej w Tarnowie Stefan Piotrowski, upadek drzewa był najprawdopodobniej spowodowany jego podeszłym wiekiem.
– Jest to przede wszystkim sprawa wieku. Park Strzelecki ma ponad 150 lat i część drzew pochodzi z pierwszych nasadzeń. Pomimo prac pielęgnacyjnych, mających zapewnić statykę tych drzew, takie sytuacje się zdarzają.
Zgodnie z zapowiedziami urzędników, wkrótce powalonym drzewem zajmą się odpowiednie służby, choć, jak nie ukrywa Stefan Piotrowski, coraz częściej zastanawiają się nad pozostawianiem tego typu 'okazów’ w parkach bez większej ingerencji.
– Będzie usunięte, chociaż skłaniamy się ku temu, żeby w innych parkach – tak jak np. na Piaskówce – takie 'wyłomy’ pozostawiać. Jest to urozmaicenie przyrodnicze dla owadów i innych zwierząt.
Tarnowianie i goście odwiedzający nierzadko z dziećmi Park Strzelecki, w związku z nagłym upadkiem drzewa, zastanawiają się, czy pobyt w parku jest bezpieczny. Zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury Miejskiej jednak uspokaja i przekazuje, że cyklicznie są przeprowadzane prace pielęgnacyjne i kontrole stanów drzew, co ma minimalizować wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa.
– Takie prace są prowadzone na bieżąco, ale raz na jakiś czas coś nas zaskoczy. Mamy wśród pracowników leśnika z dodatkowym wykształceniem dendrologicznym. Niezależnie od tego zleciliśmy ekspertyzę fachowców z dodatkowymi przyrządami, które pomogły ocenić stan zdrowotny drzewa. Na tej podstawie były podejmowane decyzje.
Zdecydowana większość prac pielęgnacyjnych i ochronnych przy drzewach i nie tylko musi być jednak poparta zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków, gdyż starodrzew w parku jest pomnikiem przyrody, a ponadto od 1975 roku Park Strzelecki znajduje się w rejestrze zabytków, objętych szczególną ochroną prawną.