Uczą dzieci szacunku do ludzi o innym zachowaniu czy wyglądzie. Zosia i Kuba to główne postaci książeczki Bohaterowie Bez Barier, którzy swoją historią otwierają najmłodszych na osoby niepełnosprawne. Publikacja, która niedawno ujrzała światło dzienne, powstała pod szyldem sądeckiej Fundacji Garda.
– Przede wszystkim łamiemy bariery i integrujemy dzieciaki. Opowieść o Zosi i Kubie mówi o chłopcu, który jest niewidomy i spotyka na swojej drodze dziewczynkę. Później dzieją się różne przygody, ale szczegółów zdradzać nie będziemy
– mówi Grzegorz Migda, prezes Fundacji Garda.
W książeczce, oprócz historii Zosi i Kuby, można znaleźć też różnego rodzaju zadania, które mogą rozwiązywać zarówno dzieci, jak i dorośli. Dodatkowo ruszyły też pierwsze spotkania w szkołach, gdzie autorzy projektu czytają fragmenty publikacji i rozmawiają z maluchami o szacunku do innych ludzi.
Jednym z nich jest Antoni Bara sądeczanin, który wspierał produkcję książeczki. Spotkania odbyły się m.in. w SP nr 1 i SP nr 20 w Nowym Sączu.
– Są to bardzo fajne spotkania, dlatego, że dzieci bardzo ładnie reagowały na pytania, które zadawaliśmy. Okazuję się, że dzieci już bardzo dużo wiedzą o niepełnosprawnościach, ale też na temat tego, jak zostać super bohaterem i kto nim może zostać, bo na tym to polega.
Na trasie fundacji jest już kilka miejsc w regionie sądecki, do których dotrze książeczka. Każdy, zainteresowany Bohaterami Bez Barier może jednak zgłosić się do autorów projektu.
– Zachęcamy również grono pedagogiczne z Nowego Sącza i okolic, a także szkoły do tego, aby skontaktować się z nami w kontekście pozyskania książeczki, którą można omawiać na lekcjach wychowawczych
– dodaje Piotr Obrzud z Centrum Wsparcia Psychicznego w Nowym Sączu.
Ilustracje do książeczki wykonała Justyna Wójtowicz. Historia Zosi i Kuby jest pierwszą, jaką możecie przeczytać. Kolejne już w drodze.