Dziś (30 maja) obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Jest to okazja do apeli o tworzenie rodzin zastępczych. W ubiegłym roku w całej Polsce ponad 9,5 tysiąca dzieci z rodzin biologicznych trafiło do pieczy zastępczej. W całej Polsce jest ciągle duże zapotrzebowanie na rodziny zastępcze. Z tym problemem boryka się także powiat tarnowski.
Jak mówi psycholog w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie Katarzyna Kruk, w pieczy zastępczej ważna jest pomoc dziecku w odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa i przynależności.
– Dziecko, które trafia do pieczy zastępczej to z automatu są zrywane więzi z rodziną naturalną. Przede wszystkim chodzi tu o więzi z matką biologiczną. Kandydaci, kiedy zostają już rodziną zastępczą potrafią radzić sobie w różnych sytuacjach z dziećmi, z trudnościami emocjonalnymi dzieci oraz szeregiem innych trudności wychowawczych jakie mogą w rodzinie wystąpić.
1 lutego weszły w życie zmiany w systemie pieczy zastępczej. Przewidują one między innymi zakaz tworzenia nowych domów dziecka na rzecz zapewniania dzieciom opieki w naturalnym środowisku jakim jest rodzina.
Jak podkreśla dyrektor Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych 'Promyk’ oraz 'Pełna Chata’ w Rzuchowej Jolanta Wójcik, niestety dla niektórych dzieci dom dziecka jest jedynym rozwiązaniem.
– Są dzieci, które się świetnie odnajdują w tej pieczy. Są dzieci, my to tak nazywamy kolokwialnie takie 'placówkowe’, które niestety w domach rodzinnych, w pieczy rodzinnej nie odnajdą się. Często jest to też wynikiem tego, że już przeszły przez wiele miejsc. Byli rodzice, później może rodzina niewydolna wychowawczo, później jedna, druga rodzina zastępcza. Te dzieci często nie potrafią się odnaleźć w takiej rzeczywistości i w tym momencie placówka jest jedynym rozwiązaniem. Mamy dzieci, które niestety nie odnajdą się, ani w adopcji, ani w rodzinie zastępczej.
Rodzinę zastępczą mogą utworzyć małżeństwa lub osoby samotne, bezdzietne lub z dziećmi. Dyrektor tarnowskiego PCPR Anna Górska, procedura i formalności dla starających się o status rodziny zastępczej są minimalne.
– Wymogi są minimalne. Rodziną zastępczą może zostać osoba samotna, więc należy zgłosić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Tutaj pokierujemy w odpowiednie miejsca. Przede wszystkim musi być szkolenie przeprowadzone, diagnoza, rozmowy i naprawdę to są minimalne formalności. Można spróbować, zachęcam bardzo serdecznie wszystkie rodziny, osoby samotne. Może akurat odnajdą swoją misję w rodzinach zastępczych.
Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za rok 2022 r. w pieczy zastępczej przebywało 73 400 dzieci. Ponad 6 tysięcy to maluchy poniżej 3. roku życia.
O problemach rodzin zastępczych dyskutowano podczas konferencji 'Funkcjonowanie Pieczy Zastępczej na terenie Powiatu Tarnowskiego – problemy dnia codziennego” , zorganizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tarnowie oraz Starostwo Powiatowe w Tarnowie.