Lekarze z całej Polski będą dyskutować w Dąbrowie Tarnowskiej o profilaktyce

283873652 5272925926130589 4182898567655682248 n scaled 1

’Profilaktyce i wczesnej diagnostyce w codziennej pracy lekarzy praktyków’ poświęcona będzie kolejna odsłona Dąbrowskich Spotkań Klinicznych.

Dąbrowa Tarnowska od wielu lat na wiosnę staje się 'stolicą’ polskiej medycyny. Naukowe konferencje medyczne, które organizuje dąbrowska Fundacja Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego gromadzą lekarzy specjalistów z całej Polski.

Najbliższe spotkanie będzie poświęcone profilaktyce, bo jak zauważa prezes fundacji lek. Norbert Kopeć, pomimo tego, że pacjenci mają szeroki dostęp do badań profilaktycznych, niechętnie z nich korzystają.

– Mamy np. programy przesiewowe raka jelita grubego i zainteresowanie w niektórych ośrodkach jest bardzo nieduże. Badanie nie jest przyjemne, no ale nikt nie zaprasza nikogo na przyjemności. Chodzi tylko o to, żeby kiedyś nie było jeszcze bardziej nieprzyjemnie. W tym badaniu profilaktycznym pacjent ma zapewnione znieczulenie, to nie jest badanie robione 'na żywca’.

Wśród gości będzie m.in. dr hab. n. med. Hanna Czajka, prof. UR – Kierownik Poradni Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, która mówić będzie o szczepieniach ochronnych.

Lekarz Norbert Kopeć zwraca uwagę, że to pierwsza i najskuteczniejsza profilaktyka wielu chorób.

– My zapominamy o tym, że dzisiaj nie mamy wielu chorób tylko dlatego, że mamy największe dobro, które człowiek uzyskał jakim jest szczepienie. Nie ma nic lepszego, bo my szczepieniem nie dopuszczamy do wystąpienia choroby, bo jeśli mamy doskonale rozwiniętą diagnostykę i doskonale rozwinięte leczenie to my już leczymy chorobę, my mamy pacjenta chorego i my już walczymy z chorobą. Natomiast szczepienie to jest to co nie dopuszcza do choroby.

Na konferencji poruszony zostanie także temat profilaktyki nowotworów jamy ustnej. Z prelekcją na ten temat wystąpi dr hab. n. med. Bogumił Lewandowski, prof. UR – Kierownik Zakładu Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Lekarz Norbert Kopeć mówi, że nowotwory jamy ustnej stanowią coraz większy problem i duże wyzwanie dla medyków.

– Temat i problem, który coraz bardziej zaczyna dominować w onkologii to nowotwory jamy ustnej. My wszyscy zapominamy, nie wiemy nawet, że taki problem występuje, i nie wiemy w jaki sposób sami przyczyniamy się do tak ogromnego wzrostu zachorowań na nowotwory jamy ustnej. To jest palenie tytoniu, to jest alkohol, to są zachowania seksualne.

Uczestnicy medycznej konferencji usłyszą ponadto o najnowszych metodach leczenia zaćmy. Z wykładem na ten temat wystąpi dr hab. n. med. Tomasz Chorągiewicz – z Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

O zabiegach u chorych obciążonych kardiologicznie mówić będzie dr hab. med. Stanisław Bartuś – Kierownik Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Instytutu Kardiologii UJ CM. Natomiast z wykładem na temat choroby Alzheimera wystąpi dr n. med. Piotr Wierzbiński.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 27 maja w Ośrodku Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej, w dawnej synagodze. Rozpocznie się o 9 i potrwa do 14.30.

Konferencja jest otwarta, może przyjść każdy.

Exit mobile version