Była wymiana doświadczeń, a także rozmowy samorządowców i Dzień Kultury Powiśla Dąbrowskiego w Budapeszcie. Węgrzy mogli m.in. spróbować regionalnych produktów z Powiśla Dąbrowskiego.
Prawie 170 osób z powiatu dąbrowskiego było na Węgrzech. Do Budapesztu pojechali m.in. przedstawiciele samorządu, dyrektorzy szkół, koła gospodyń wiejskich, służby mundurowe, dyrektorzy i pracownicy bibliotek.
Współpraca powiatu dąbrowskiego z XVIII Dzielnicą Budapesztu trwa od lat.
– Byliśmy tam na koszt gospodarzy, to był projekt europejski mówił w audycji Słowo za Słowo starosta dąbrowski Lesław Wieczorek.
– Odpowiedzieliśmy pozytywnie na zaproszenie gospodarzy. Mamy porozumienie z XVIII Dzielnicą Budapesztu. Był to wspólny projekt samorządowców tej dzielnicy i powiatu dąbrowskiego w zakresie inwestycji, edukacji, sportu, wymiany dziedzictwa kulturalnego, kulinarnego. To przede wszystkim współpraca w zakresie edukacji. Byli dyrektorzy naszych szkół, którzy podpisali umowę o wzajemnej współpracy, o wymianie.
Ponadto mieszkańcy XVIII Dzielnicy Budapesztu mogli degustować m.in. zalipiańskie pierogi, powiślańskie ogórki, gruszowski chleb, ciasta, pasztety, smalec z cebulką, pierogi i regionalne nalewki.
Panie z Domu Malarek z Zalipia prowadziły warsztaty malowania motywów zalipiańskich i wykonywania rękodzieła. Swoje prace prezentowali artyści.
Na terenie ogrodu muzealnego wystąpiła Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej oraz grupa taneczna Górale z Dąbrowy Tarnowskiej. Prezentacji stoisk towarzyszyła kapela Wiarusy z Dąbrowy Tarnowskiej.
Młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej, miastach partnerskich oraz życiu i działalności Józefa Bema.
W szkole sportowej działającej w tej dzielnicy odbył się mecz piłki siatkowej, w którym rywalizowały drużyny z miast partnerskich, natomiast młodzież wzięła udział w akcji sadzenia drzewka przyjaźni polsko-węgierskiej.