Chcemy być zdrowi, ale się nie badamy – audycja z 23.05.2023

Kopec

Polacy wciąż są na bakier z profilaktyką. Choć w całym kraju realizowanych jest wiele bezpłatnych badań profilaktycznych, akcje nie cieszą się dużym zainteresowaniem.

Prezes Fundacji Troska i Wiedza Powiśla Dąbrowskiego, lek. Norbert Kopeć zwraca uwagę, że pacjenci chcą być zdrowi, ale się nie badają.

Specjalista urologii mówi, że ciągle boimy się dowiedzieć o chorobie, tymczasem niewiedza może nas kosztować życie.

– Stereotyp wśród pacjentów jest taki, że jak pójdę do lekarza to coś mi znajdzie. Jak nie pójdę do lekarza, nie będę wiedział, mam taką spokojniejszą głowę, zakłamuję siebie, bagatelizuję objawy, które występują i przez to mam przekonanie, że jestem zdrowszy, a tak nie jest. Każde badanie profilaktyczne daje nam możliwość wczesnego wykrycia patologii, leczenia choroby we wczesnym stadium i przez to wyleczenia pacjenta.

Wśród najpoważniejszych chorób układu moczowego, którym można zapobiec dzięki profilaktycznym badaniom jest rak prostaty. Ten nowotwór zabija najczęściej. Urolog Norbert Kopeć zwraca uwagę, że wielu mężczyzn przychodzi na badanie profilaktyczne dzięki swoim żonom.

– Bardzo często zdarza się sytuacja, że przychodzą do mnie mężczyźni w wieku 50 plus, którzy mówią „przyszedłem, bo wysłała mnie żona”. Nieraz słuchają rodziny, nieraz duży wpływ ma małżonka na to, żeby mąż wykonał badania przesiewowe, a dzięki temu wyleczalność zdecydowanie się zwiększyła.

„Profilaktyce i wczesnej diagnostyce w codziennej pracy lekarzy praktyków” poświęcona będzie kolejna odsłona Dąbrowskich Spotkań Klinicznych, które odbędą się 27 maja. W Dąbrowie Tarnowskiej spotkają się lekarze różnych specjalności z całej Polski.

Exit mobile version