Uczniowie ostatnich klas podstawówek są już po egzaminie z języka polskiego. To pierwszy z trzech obowiązkowych egzaminów na zakończenie szkoły.
'Balladyna’ Juliusza Słowackiego była 'bohaterką’ testu. Dodatkowo uczniowie mieli za zadanie napisać wypracowanie na jeden z dwóch tematów. Opowiadanie 'Czy ten, kto dąży do celu, go otrzymuje’, lub rozprawkę na temat 'Czy to, jakimi jesteśmy ludźmi, zależy od nas samych?’
O tym, jak poradzili sobie z zadaniami mówią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz 24 w Tarnowie.
– Była Balladyna, a się tego nie spodziewałam. Myślałam, że będzie jakaś inna na przykład Zemsta, albo coś takiego. – Balladyna była. Na grupie klasowej przewidzieliśmy Balladynę kołem fortuny i nagle jest Balladyna. – Rozprawka była 'czy sami mamy na siebie wpływ’, opowiadanie było o spotkaniu z bohaterami i chyba dążeniu do celu, ale myślę, że ogólnie będzie dobrze. – Wrażenia? W sumie poszło całkiem dobrze. Tak myślę. Pisałam opowiadanie. – Na szczęście była Balladyna, nie Quo vadis. Z zapaleniem krtani jeszcze dałam radę, więc jest dobrze. – Oprócz Balladyny było tam o talentach, rozprawka i opowiadanie tak jak zawsze w sumie. – Nie no dobrze. Myślałem, że będzie trudniejsze. Nie było tak źle. – Nie. Nie chciałem Balladyny. Nie przygotowywałem się totalnie do niej. Opowiadanie zepsułem.
W środę, 24 maja ósmoklasiści zmierzą się z matematyką, a w czwartek, 25 maja z językiem obcym nowożytnym.
Wyniki testów zostaną ogłoszone 3 lipca.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej oraz uczniów szkół artystycznych, w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie 8 szkoły podstawowej.
Egzaminu nie można nie zdać, ale jego wyniki mają znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich.