Tłumy wiernych zebrały się na głównej uroczystości odpustowej w sanktuarium św. Rity w Nowym Sączu. Czciciele patronki od spraw beznadziejnych dziękowali za łaski otrzymane od świętej. Podczas Mszy św. odpustowej kazanie wygłosił ks. Krzysztof Orzeł.
W homilii zaznaczył on, że ogromnie ważne jest dbanie o to, aby sanktuarium, a także inne świątynie nie pustoszały. Dodał, że Kościół jest dla wierzących skarbem i potrzebne jest budowanie w nim żywej wspólnoty wierzących.
– Chcę dzisiaj uświadomić wam i sobie, że Kościół to dla nas wielki skarb. Musimy wszystko robić, aby tego skarbu nie wypuścić z rąk, aby o ten skarb się troszczyć i aby tę wspólnotę Kościoła żywego razem budować. Wznosić ją na mocnym fundamencie wiary, nadziei i miłości. Gromadzi nas tu św. Rita, aby nam uświadomić, że to sanktuarium, które tutaj istnieje, jest po to, aby było wypełniane.
Czciciele św. Rity przyznają, że jest ona dla nas ważną postacią, której wstawiennictwo realnie odczuwają.
– Nie przypuszczałam, że będzie patronką mojego życia, ponieważ tak się mi ono ułożyło, że przez większość rzeczy, które doświadczyły św. Ritę przeszłam i ona była dla mnie dobrą terapeutką.
– Wierzę w to, że mam pomoc od św. Rity. Dzięki temu mam cudowną rodzinę i czwórkę dzieci. Każde trudności polecam św. Ricie.
– Wydaje mi się, że wszystkie jej zalety powinniśmy naśladować i wtedy będzie lepiej dla całego świata.
Kustosz sanktuarium ks. Czesław Paszyński przyznaje, że kult do świętej jest ogromny i to nie tylko w uroczystości.
– Bardzo dużo ludzi przychodzi. Co miesiąc są Msze św. nowennowe, które też gromadzą setki czcicieli św. Rity. Przychodzą też indywidualni pielgrzymi. Kościół mamy otwarty cały dzień i ile razy do niego przyjdę, to prawie zawsze spotykam kogoś, kto przychodzi do św. Rity, czy na adorację Najświętszego Sakramentu. Musi być doświadczenie wiary i łaski, którą Pan Bóg daje tym, którzy rozpalają swoje serca, odmawiają nabożeństwa i proszą.
Z odpustem zbiegła się okrągła 30. rocznica umieszczenia obrazu św. Rity w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Podczas uroczystości wierni mogli także poświęcić róże, które są symbolem świętej.