Od lat stała zapomniana i zdarzało się, że nawet mieszkańcy próbowali naprawiać ją na własną rękę, ale teraz została odnowiona i odzyskała swój blask. Neobarokowa figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus stała się ozdobą zespołu dworsko-parkowego w Brniu (pow. dąbrowski).
Posąg pochodzący z XIX wieku jest własnością powiatu dąbrowskiego i jak mówi starosta Lesław Wieczorek, starania o jej odnowę trwały od kilku lat.
– Bezpośrednim powodem przeprowadzenia renowacji była jej postępująca degradacja. Chcieliśmy ją odnowić, bo jest to piękny zabytek z XIX wieku i w ten sposób przywrócić jej charakter oraz wygląd. Znajduje się w samym centrum zespołu dworsko-parkowego w Brniu. Myślę, że teraz będzie to miejsce dobre do odwiedzania przez turystów, ale też będziemy chcieli cyklicznie organizować nabożeństwa majowe w tym miejscu.
Z tej okazji w niedzielę, 21 maja odbędzie się jej uroczyste poświęcenie, połączone z nabożeństwem majowym i występem artystycznym uczniów ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie. Początek o godzinie 18.00 w zespole dworsko-parkowym w Brniu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Po uroczystościach przy kapliczce odbędzie się część rekreacyjna, w trakcie której będzie seans kina plenerowego Radia RDN Małopolska.
– O godzinie 19 przed budynkiem Centrum Polonii odbędą się rozgrywki sportowe dla dzieci i młodzieży. Co więcej, będą inne atrakcje. O godzinie 20:30 zapraszamy na seans plenerowego kina Radia RDN Małopolska. Obejrzymy fajny film łączący pokolenia o niezwykłej przyjaźni, czyli ‘Mia i biały lew’. Zapraszam wszystkich mieszkańców powiatu dąbrowskiego, bo będzie to fajne wydarzenie dla dzieci, młodzieży i dorosłych– dodaje Lesław Wieczorek.
Wydarzenie organizowane jest przez starostę dąbrowskiego Lesława Wieczorka oraz dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu Małgorzatę Bułat.
Odnowa figurki kosztowała łącznie 75 tysięcy złotych z czego 45 tys. to wsparcie finansowe z programu województwa Małopolskiego ‘Ochrona zabytków Małopolski’. Prace renowacyjne przeprowadziła konserwator sztuk Agata Mielczarek.
Według ekspertów, jest przykładem rzeźby kamiennej o wysokiej wartości artystyczno-historycznej. Jako jedyna z kompletu dziewięciu rzeźb ogrodu francuskiego zachowała się w całości na swoim pierwotnym miejscu, prawdopodobnie do breńskiego parku została przywieziona z Włoch.